ARP pomaga szkołom kształcić najbardziej poszukiwanych pracowników
Brak wykwalifikowanych pracowników staje się coraz większą barierą w rozwoju nie tylko firm, ale całych branż. Poszukiwani są mechanicy, spawacze, kierowcy czy budowlańcy. Pracodawcy narzekają na niedostosowanie kompetencji absolwentów szkół do oczekiwań rynku pracy. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu zaproponowała program „Kadry dla przemysłu”, wspierający szkolnictwo zawodowe.
2018-04-25, 18:07
Posłuchaj
Dziś podpisano pierwsze porozumienie w tej sprawie między spółkami z Grupy ARP a szkołami. Umowy podpisali dyrektorzy ośmiu szkół z Bydgoszczy, Radomia, Mińska Mazowieckiego, Warszawy i Sochaczewa z takimi firmami, jak LOT AMS, Warszawskie Zakłady Mechaniczne, Radomskie Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozy Regionalne.
Kolejna inicjatywa ARP
Kadry dla przemysłu to kolejny sektorowy program wsparcia stworzony w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wcześniej spółka uruchomiła program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” oraz konkurs akceleracyjny w ramach spółki ARP Games.
- Agencja Rozwoju Przemysłu jest animatorem całego przedsięwzięcia – wyjaśnia w radiowej Jedynce Marcin Chludziński, prezes ARP w rozmowie z Aleksandrą Tycner.
- Zachęcamy firmy i szkoły, ale też dostarczamy im pewnych narzędzi, bo chodzi o to żeby nauczyciele zawodu spotykali się i dzielili się doświadczeniem – dodaje.
REKLAMA
Kto podpisał porozumienie?
Podczas konferencji otwierającej program przedstawiciele zarządów: ARP i spółek z Grupy ARP (LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozów Regionalnych) podpisali porozumienia z:
- Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka” w Warszawie
- Zespołem Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka w Warszawie
- Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego „Osiemdziesiątka” w Sochaczewie
- Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie
- Zespołem Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim
- Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy
- Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu
- Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 im. mjr. Feliksa Kozubowskiego w Sochaczewie
- Kształcimy uczniów w zawodach techników mechaników lotniczych, techników awioników oraz techników mechatroników – mówi dyrektorka zespołu szkół Ewa Ankiewicz-Jasińska
- Nasze zainteresowanie taką współpracą ze szkołami wynika w dużej mierze z problemów z dopływem pracowników – przyznaje Rafał Momot, prezes LOT AMS
Ale jak przyznaje prezes Chludziński to dopiero początek. - Nasze zamierzenie jest o wiele szersze – dodaje.
REKLAMA
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu podkreśla, że na taką współpracę otwarte są zarówno szkoły, jak i firmy .
Kolejne umowy zostaną podpisane ze szkołami i spółkami z Wielkopolski. Docelowo jednak planowane jest włączenie w projekt także firm zewnętrznych, spoza Agencji Rozwoju Przemysłu.
Aleksandra Tycner, kw
Polecane
REKLAMA