X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert o kosztach pakietu Fit For 55: to dodatkowy bilion złotych, który zapłacimy z naszych kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 19:38
O kosztach, które będzie musiała ponieść polska gospodarka oraz każdy z nas, w związku z wdrożeniem unijnego pakietu Fit For 55, mówił w radiowej Jedynce wiceprezes Banku Pekao SA Paweł Strączyński.
Nowy pakiet podnosi wydatki Polski na dekarbonizację o prawie jeden bilion złotych.
Nowy pakiet podnosi wydatki Polski na dekarbonizację o prawie jeden bilion złotych.Foto: Pixabay

W połowie ubiegłego roku Unia Europejska przedstawiła ten program, wyznaczając nowe, bardziej ambitne cele ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Pakiet Fit For 55 ma obniżyć emisję dwutlenku węgla

Eksperci Banku Pekao SA przygotowali raport podsumowujący dodatkowe koszty, z jakimi w nadchodzących latach będą musiały się liczyć sektory naszej gospodarki w związku z wdrożeniem pakietu Fit For 55.

Posłuchaj
05:20 justa-13.01 fit.mp3 O kosztach, które będzie musiała ponieść polska gospodarka w związku z wdrożeniem unijnego pakietu Fit For 55, mówił w radiowej Jedynce wiceprezes Banku Pekao SA Paweł Strączyński./Justyna Golonko/.
 

Czytaj także:

Przypomnijmy, dzięki temu pakietowi Unia Europejska chce przyspieszyć procesy dekarbonizacji (odchodzenia od węgla) oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla o 55 procent względem poziomu z 1990 roku.

Pakiet obejmie dekarbonizację wielu sektorów przemysłowych

- Ponadto pakiet zakłada objęcie polityką dekarbonizacji kolejnych obszarów, o których nie było mowy wcześniej – nie tylko przemysłu energochłonnego, ale i transportu, budownictwa, przemysłu mieszkaniowego - mówi ekspert.

Nowy pakiet podnosi wydatki Polski na dekarbonizację o prawie jeden bilion złotych

- A to oznacza, że w stosunku do poprzedniej wersji pakietu, przewidującej 40-procentową redukcję CO2, wydatki, które mamy ponieść do 2030 r. wyniosą o prawie jeden bilion złotych więcej - podkreśla gość Polskiego Radia.

- To 100 mld zł rocznie, czyli są to kwoty astronomiczne, a w dodatku czas na wdrożenie tych rozwiązań jest bardzo krótki - mówi ekspert.

Koszty wdrożenia programu przeniosą się na ceny energii i ciepła

- A to oznacza, dodaje, że grozi nam dalszy wzrost cen prądu, ciepła, a objęcie systemem ETS transportu indywidualnego wiąże się ze wzrostami cen w tym obszarze, a także kosztami budowy domów i budynków - mówi gość Polskiego Radia.

- Trzeba też wyjaśnić, że większość tych nowych wydatków poniesiemy my, jako podatnicy, gdyż wsparcie Unii Europejskiej będzie stosunkowo niewielkie. Czyli klimatyczne cele Unii Europejskiej będziemy musieli sfinansować z własnych kieszeni - mówi ekspert.

Justyna Golonko

Czytaj także

Jak handel emisjami wpływa na inflację? Premier wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:45
ETS działa jak podatek klimatyczny Unii Europejskiej na wszystkie towary i usługi, ponieważ poprzez cenę gazu, energii elektrycznej i paliwa przekłada się bezpośrednio na inflację - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Wskazał, że "wzrost cen wynika w dużym stopniu z handlu i spekulacji ETS".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"System handlu emisjami musi zostać zreformowany". Premier na łamach portalu EURACTIV

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:17
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował na łamach portalu EURACTIV o reformę sytemu uprawnieniami do emisji CO2. Szef polskiego rządu podkreślił, że system ETS zamiast zachęcać do zielonej transformacji stał się narzędziem spekulacyjnym, czego dowodem są szybko rosnące ceny pozwoleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Machina do zarabiania pieniędzy". Wiceminister klimatu o systemie ETS

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 11:36
- Ktoś, kto mówi, że wypowiedzenie systemu ETS oznacza wyjście z Unii Europejskiej, nie wie, o czym mówi - podkreślił w TVP Info wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
rozwiń zwiń