X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy skupują zadłużone spółki. To nie chroni przed spłatą zobowiązań

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 16:17
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami. Gdy zarząd spółki szuka ratunku przed długami, może wpaść w jeszcze większe kłopoty. W Internecie roi się od ogłoszeń typu „kupię zadłużoną spółkę”. To jednak nie jest metoda na ucieczkę od odpowiedzialności przed zadłużeniem.
Audio
  • Przed oszustami skupującymi zadłużone spółki przestrzegał w radiowej Jedynce Radosław Milczarski z Centrali ZUS (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W wypadku istniejącego zadłużenia wobec ZUS można wystąpić do Zakładu o rozłożenie zaległości na raty
W wypadku istniejącego zadłużenia wobec ZUS można wystąpić do Zakładu o rozłożenie zaległości na ratyFoto: Glow Images/East News

- W ostatnim czasie pojawiło się dużo ogłoszeń związanych z ofertami kupna spółek wraz z długami. Oferty te sugerują, że sprzedający spółki, czyli swoje firmy pozbędą się długów i kłopotów związanych z narastającymi odsetkami, formalnościami i samymi wierzycielami – mówi Radosław Milczarski z Centrali ZUS. – Nie jest to prawda – podkreśla.

Schemat działania oszustów

Schemat działania oszustów jest w takich przypadkach prosty. Zaczyna się od sprzedaży udziałów osobie fizycznej lub innej spółce. Często oficjalna cena jest symboliczna. Natomiast pod stołem sprzedaż odbywa się za większą kwotę.

- Najczęściej osoby oferujące zachęcają szybką ścieżką takiej transakcji. Od razu następnego dnia umawiają się na wizytę u notariusza. Sprzedajemy spółkę i według ich zapewnień mamy z głowy nasze zadłużenie, możemy się już więcej o nie nie martwić. Tak jednak nie jest, ponieważ za zadłużenie z tytułu zobowiązań, które powstały w spółce, odpowiedzialne są osoby, które były w zarządzie w momencie powstania zobowiązań. Czyli jeżeli była kadencja zarządu, to ten zarząd za wszystkie długi, które powstały w czasie jej trwania, będzie odpowiadał – wyjaśnia ekspert ZUS.

Odpowiedzialność karna

Zakończenie współpracy ze spółką nic zatem nie zmienia. Trzeba też pamiętać, że im dłużej istnieje zaległość w opłacalny składkach, tym wyższe są odsetki, które trzeba będzie również spłacić.

- Musimy pamiętać, że nasze długi istnieją. Narastają od nich odsetki. Poza tym możemy również narazić się na odpowiedzialność karną, z karą pozbawienia wolności włącznie – przypomina Radosław Milczarski.

Co można zrobić, aby uniknąć kłopotów?

Są lepsze sposoby na wyprowadzenie spółki z kłopotów. W wypadku istniejącego zadłużenia wobec ZUS można wystąpić do Zakładu o rozłożenie zaległości na raty.

- Zamiast podejmować pochopne decyzje, najlepiej przede wszystkim dojść do porozumienia z wierzycielami, również z ZUS. Możemy rozmawiać z Zakładem, możemy złożyć wniosek o układ ratalny, czy o odroczenie płatności składek i w ten sposób przejść do lepszej płynności swojej firmy. To jest zawsze lepsze rozwiązanie niż korzystanie z wątpliwych ofert – zaznacza gość radiowej Jedynki.

W ostateczności, jeśli spółka nie jest w stanie spłacać swoich długów, jej władze powinny pamiętać o jeszcze innym rozwiązaniu: obowiązku złożenia do sądu we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości.   

Elżbieta Szczerbak, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Internecie oferty tzw. optymalizacji składek. ZUS ostrzega: to niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 09:11
Oferty tzw. optymalizacji składek ZUS można bez problemu znaleźć z w internecie. Kuszą one teoretycznym zatrudnieniem w jednym z krajów Unii Europejskiej na małą część etatu, dzięki czemu w Polsce składek od działalności gospodarczej, jak zapewniają reklamy, płacić już nie trzeba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS zmienia się w internecie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 10:37
Nowoczesna, łatwa w obsłudze, czytelna i intuicyjna – taka jest nowa strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo takie były oczekiwania klientów. Już od dziś można sprawdzić, jak zmienił się ZUS w internecie.
rozwiń zwiń