X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

I Forum Współpracy: ZUS chce rozwiązać problemy z outsourcingiem pracowniczym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 10:45
W czwartek, 6 października, z inicjatywy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbędzie się I Forum Współpracy. O tym, jaki jest cel obrad, mówi w radiowej Jedynce Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.
Audio
  • O I Forum Współpracy mówił w radiowej Jedynce Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS Foto: Polskie Radio

- Forum Współpracy to platforma wymiany myśli, doświadczeń z organizacjami pracodawców, organizacjami związkowymi i instytucjami centralnymi. Wspólnie chcemy rozwiązywać problemy, które pojawiają się na rynku pracy i być może myśleć nad nowymi regulacjami prawnymi, które pomogłyby zniwelować wszelkie pojawiające się obecnie problemy i na przyszłość – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Problemy z outsourcingiem pracowniczym

I Forum poświęcone będzie problemom, jakie powoduje outsourcing pracowniczy. Nasza wiedza na ten temat na razie jest niewielka, co nie dziwi wcale gościa radiowej Jedynki.

- Realnie outsourcing pracowniczy w Polsce nie występuje. Nie ma żadnych regulacji prawnych, które świadczą o tym, że outsourcing pracowniczy jest możliwy w Polsce do przeprowadzenia. W Kodeksie pracy jest mowa tylko o przekazaniu części lub całości działalności gospodarczej. Nie oznacza to i nie jest to tożsame z przekazaniem samych tylko pracowników – wyjaśnia ekspert ZUS.

Nieporozumienia i konsekwencje finansowe

Brak zaś uregulowań prawnych, jak dodaje rzecznik ZUS pociąga za sobą wiele nieporozumień i poważne konsekwencje finansowe.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek ustalić faktycznego pracodawcę, czyli płatnika składek i tym samym stwierdzić, kto powinien opłacać składki. W większości przypadków stwierdzamy, że składki powinien opłacać dotychczasowy pracodawca. Oznacza to, że ten pracodawca ma już w tym momencie zadłużenie wobec ZUS, bo składek nie płacił – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz.

Właśnie wyjaśnieniu tych wszystkich wątpliwości i uzupełnieniu luk w obowiązującym prawie ma służyć Forum Współpracy.

- Chcemy, żeby przedsiębiorcy mieli świadomość, jakie jest w Polsce prawo i czy outsourcing pracowniczy jest możliwy, czy nie jest, żebyśmy zebrali propozycje, jak to prawo powinno wyglądać w tym zakresie i spróbowali wprowadzić być może nowe regulacje w tym zakresie – mówi gość Jedynki.

Jednocześnie ZUS deklaruje organizowanie w przyszłości kolejnych tego typy spotkań, które mają służyć rozwiązaniu problemów pojawiających się na rynku pracy.

Elżbieta Mamos, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy używają outsourcingu do unikania składek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 11:24
Pracodawcy próbują unikać płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin swoich pracowników.
rozwiń zwiń