X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stawka godzinowa płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 15:57
Od początku bieżącego roku w polskim prawie pracy oprócz miesięcznej płacy minimalnej mamy stawkę godzinową. Jak wyjaśnia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, dotyczy ona osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceń oraz samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą.
Audio
  • Czym jest i kogo dotyczy minimalna składka godzinowa, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

W tym roku stawka godzinowa wynosi 13 złotych. W kolejnych latach będzie waloryzowana w zależności od zmian wysokości płacy minimalnej w gospodarce.

Celem wprowadzenia stawki godzinowej jest wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji pomiędzy różnymi formami świadczenia pracy, ale również walka z ubóstwem i poprawa dobrobytu osób najmniej zarabiających.

Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy umów o dzieło, jak również umów cywilnoprawnych zawieranych pomiędzy osobami prywatnymi, dotyczących na przykład zatrudniania opiekunki do dziecka albo pomocy domowej.

Wraz z wprowadzeniem stawki godzinowej pojawiły się nowe obowiązki. Od 1 stycznia 2017 roku samozatrudnieni oraz zatrudnieni na podstawie umów-zleceń muszą prowadzić ewidencję czasu pracy. Kontrolować to będzie Państwowa Inspekcja Pracy.

Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w których obowiązuje minimalna stawka godzinowa.

Sylwia Zadrożna


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W 2017 r.wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 14:50
Od dziś najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych. Tym samym jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych. Przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższa płaca minimalna i nowa stawka godzinowa zmniejszą różnice na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 20:30
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje płaca minimalna w wysokości 2 tys. złotych brutto. Wprowadzona została też minimalna stawka godzinowa – 13 złotych.
rozwiń zwiń