Bezwarunkowy dochód podstawowy

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) to świadczenie, które - w jego najszerszej definicji - jest wypłacane każdemu obywatelowi od chwili narodzin aż do śmierci, bez względu na to czy jest biedny, czy bogaty, czy pracuje, czy nie.

2017-01-11, 13:41

Bezwarunkowy dochód podstawowy
Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl: Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Podstawowy oznacza, że zapewnia podstawowe potrzeby człowieka. Chodzi o to, aby każdy obywatel mógł sobie pozwolić na dach nad głową, jedzenie, leki, minimalny chociaż kontakt z kulturą i zachowanie więzi społecznych, czyli takie absolutne minimum cywilizowanego kraju - wyjaśnia Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

BDP jest fundamentem ekonomicznym każdego obywatela, do którego może dodać inne dochody, z pracy, z wynajmu mieszkania, z odsetek z lokat albo z dywidend, jeśli inwestuje na rynku giełdowym.

Miejsc pracy ubywa

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych powoduje, że miejsc pracy ubywa. W perspektywie kilkudziesięciu lat może się zdarzyć tak, że bez względu na to, jak bardzo ktoś chciałby pracować, tej pracy nie będzie. Bardzo dobrze, że testujemy takie rozwiązania, bo być może będziemy zmuszeni z nich korzystać - mówi ekspert FISE.

BDP jest bardzo łatwy we wprowadzaniu i pozwala ograniczyć biurokrację.

REKLAMA

Bezwarunkowy dochód podstawowy to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy pracownik chce sobie zrobić przerwę w pracy na dokształcenie, dla osób, które nigdy nie podejmą pracy - mimo wysiłków na rzecz ich aktywizacji, oraz tej części społeczeństwa, która chciałaby poświęcić swój czas pracy społecznej, za którą nie ma wynagrodzenia.

Coraz więcej krajów testuje takie rozwiązania

Coraz więcej krajów testuje takie rozwiązania. Od początku stycznia pilotażowy program w tym zakresie prowadzi Finlandia - na grupie bezrobotnych, jeszcze w tym roku chce go testować Szkocja. Eksperymenty z BDP są też prowadzone w Kanadzie, na Alasce i w Holandii. Eksperymenty te mają pokazać, czy bezwarunkowy dochód podstawowy przyczynia się do redukcji biedy i wykluczenia społecznego, motywuje do podejmowania pracy i umożliwia zmniejszenie biurokracji.

Sylwia Zadrożna


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej