Realna stopa procentowa

Realna stopa procentowa to nominalna stopa procentowa po uwzględnieniu inflacji.

2017-02-13, 18:23

Realna stopa procentowa
Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest realna stopa procentowa, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nominalne stopy procentowe ustalają banki centralne. Obecnie referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5 proc. i jest to w uproszczeniu koszt kapitału - przypomina Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku. - Jeśli mamy niską inflację, czy wręcz deflację, wówczas realna stopa procentowa jest dodatnia. Na początku 2017 roku inflacja przyspiesza, mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy realna stopa procentowa jest ujemna. Ma to wpływ na posiadaczy kapitału i osoby, które lokują swoje środki w banku, ale też na posiadaczy kredytów.

Ujemne stopy procentowe są niekorzystne dla osób wpłacających środki do banku. Przykładowo - podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5 proc. W 2016 roku inflację mieliśmy momentami w okolicach zera. Jeślibyśmy wpłacili środki do banku na rok, to realnie uzyskalibyśmy 1,5 proc. W tym momencie, gdy inflacja zbliża się do 2 proc., to realnie dostaniemy po roku mniej - tłumaczy analityk.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku osób zaciągających kredyty. - Zaciągając kredyt musimy mieć świadomość, że prawdziwym kosztem dla nas nie jest oprocentowanie kredytu, ale wartość oprocentowania po uwzględnieniu inflacji. A więc gdy inflacja rośnie, automatycznie zmniejsza się nasz koszt, czyli oprocentowanie pomniejszone o inflację.

Karolina Mózgowiec


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej