X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Efekt drugiej rundy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 16:57
Efekt drugiej rundy wiąże się z podwyżkami płac, które następują na skutek inflacji. Jest to swoistego rodzaju spirala, która nie odzwierciedla realnych procesów w gospodarce.  
Audio
  • Czym jest efekt drugiej rundy, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

W sytuacji, gdy rosną żądania płacowe na skutek rosnącej inflacji i pracodawcy godzą się na podwyższanie wynagrodzeń, a wzrost płac nie idzie w parze ze wzrostem wydajności pracy, rodzi to kolejną presję inflacyjną. To dlatego, że pracodawcy muszą wtedy przenieść podwyżki płac na ceny swoich produktów. Pracownicy więc, mimo że dostali podwyżki, gdy pójdą do sklepów, okazuje się, że realnie nic nie zyskali i dalej postulują o kolejny wzrost wynagrodzeń. Mamy do czynienia z napędzającą się spiralą, której nie lubią banki centralne – wyjaśnia analityk Domu Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.

Ryzyko efektu drugiej rundy jest większe, im stopa bezrobocia jest niższa. Bo pracownicy mogą sobie pozwolić na żądania płacowe wtedy, gdy bezrobocie jest niskie, gdy nie ma ryzyka, że zostaną zastąpieni innymi pracownikami.

Banki centralne muszą bardzo uważać, aby efekt drugiej rundy nie pojawił się. Mogą reagować podnoszeniem stóp procentowych, bo w ten sposób chłodzą gospodarkę i hamują wzrost cen. ​

 Karolina Mózgowiec


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownicy zaczynają rządzić na rynku pracy. Płace pójdą w górę?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:04
Kolejne dane potwierdzą, że rynek pracy powoli staje się rynkiem pracownika, bo i płace, i zatrudnianie rośnie.
rozwiń zwiń