X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Dokumenty Zastrzeżone

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 19:09
System Dokumenty Zastrzeżone ma już prawie 20 lat.
Audio
  • Jak działa bankowy System Dokumenty Zastrzeżone, wyjaśnia dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

− Powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich po to, aby ustrzec wszystkich klientów banków i nie tylko ich, przed wyłudzeniami pieniędzy z sektora bankowego przy użyciu bezprawnie posiadanych dokumentów, wyjaśnia dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Istotą systemu jest przestrzeganie zasady, aby każda osoba, która straci dowód osobisty, paszport, albo prawo jazdy, niezwłocznie poinformowała o tym policję i najbliższą placówkę bankową.

Jest to bardzo ważne, gdyż dzisiaj zawładnięcie czyjąś tożsamością, bez wiedzy poszkodowanego, to nie lada gratka dla przestępców. Mogą oni, posiadając czyjeś dane osobowe, wynająć mieszkanie, samochód, a w końcu założyć konto w banku, co umożliwia dokonywanie określonych transakcji, na przykład prób wyłudzenia kredytu.

W ciągu prawie 20 lat istnienia systemu Dokumenty Zastrzeżone udało się powstrzymać wyłudzenie z sektora bankowego ponad 3,5 mld złotych. Każdego roku kolejne osoby zgłaszają utratę dokumentów i dzięki szybkiej reakcji, którą umożliwia istnienie systemu, powstrzymane zostają próby wyłudzeń na kwotę od 300 do 400 mln złotych. Takich prób jest w ciągu roku od 7 do 8 tysięcy.

Dlatego warto zajrzeć na stronę dokumentyzastrzezone.pl, aby uzmysłowić sobie, jak cennymi dokumentami dla przestępców są dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Kryminaliści doskonale wiedzą, że każdy z tych dokumentów jest nieraz więcej wart niż na przykład karta kredytowa, która ma swój limit wypłaty, a tym samym nie jest źródłem bez dna, a poza tym jest ubezpieczona. A więc tracąc ją, poszkodowany może mówić o jakimś stopniu ograniczenia strat. Natomiast w przypadku utraty dokumentów w jeszcze w większym stopniu mówiących o naszej tożsamości, jak dowód czy paszport, jeśli ich nie zastrzeżemy, to możemy się narazić na olbrzymie kłopoty, często trudne do wyobrażenia.

Dlatego bankowcy apelują: pamiętajmy o możliwościach, jakie stwarza System Dokumenty zastrzeżone, z którego możemy skorzystać w każdej placówce bankowej.

Dariusz Kwiatkowski     


Zobacz więcej na temat: dokument banki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak