X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Strefa euro

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:54
Strefa euro to grupa krajów, która posługuje się wspólną walutą europejską. To przykład unii walutowej, w której kraje członkowskie rezygnują z walut narodowych na rzecz jednej wspólnej, w tym wypadku euro.  
Audio
  • O tym co to jest strefa euro mówi Adam Czerniak z Polityki Insight i SGH (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Obecnie strefa liczy 19 członków, ale jest jeszcze kilka małych krajów w Europie, które na mocy umów posługują się euro, chociaż do strefy formalnie nie należą. To Andora, Watykan, San Marino i Monako. Są też kraje - Kosowo i Czarnogóra - które jednostronnie zdecydowały o posługiwaniu się wspólną walutą europejską – wyjaśnia Adam Czerniak z Polityki Insight i SGH.  

Kraje, które przystępują do strefy euro muszą spełnić kryteria świadczące o tym, że mają gospodarkę stabilną i gotową na wspólną politykę monetarną. Kryteria te dotyczą poziomu deficytu i długu publicznego, inflacji oraz stóp procentowych. Piąte kryterium dotyczy kursu walutowego. Przez 2 lata waluta narodowa musi pozostawać stabilna.

Po wejściu do strefy euro kraje członkowskie rezygnują z własnej polityki monetarnej, którą od tej pory prowadzi Europejski Bank Centralny z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. W jego posiedzeniach udział biorą przedstawiciele banków centralnych krajów członkowskich i to oni decydują o poziomie stóp procentowych w strefie euro.

Sylwia ZadrożnaZobacz więcej na temat: strefa euro NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak