Pracownicze Plany Kapitałowe
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają być programem, który będą wyróżniały trzy podstawowe cechy. Przede wszystkim będą powszechne – czyli będą dotyczyły wszystkich pracowników – nie tylko tych zatrudnionych na etat, ale również prowadzących własne firmy, czy np. zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie – wyjaśnia Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.
2017-07-05, 17:12
Posłuchaj
O tym czym są Pracownicze Plany Kapitałowe mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
PPK nie mają być w pełni obowiązkowe. Pracownik będzie automatycznie zapisywany do planów, jednak będzie mógł z nich zrezygnować.
Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązkowe mają być dla pracodawców, którzy będą musieli je stworzyć dla swoich pracowników. Istotne jest również to, że do emerytury dołoży się zarówno sam pracownik, jego pracodawca jak również państwo. Przykładowo – pracownik odprowadza do PPK 2% swojego wynagrodzenia a drugie 2% odprowadza pracodawca. Podobne programy od lat funkcjonują w innych krajach. Polskie PPK mają być wzorowane na rozwiązaniach z Wielkiej Brytanii.
Dominik Olędzki
REKLAMA