Kryzys w polskiej szermierce. Trzeba wytyczyć inną drogę
Na szermierczych mistrzostw świata najlepiej zaprezentowały się szablistki. Aleksandra Socha w turnieju indywidualnym zajęła piąte miejsce, a w turnieju drużynowym reprezentantki Polski były czwarte.
2015-07-20, 12:00
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa) przegrała w ćwierćfinale z późniejszą triumfatorką imprezy - Rosjanką Zofią Wieliką 4:15.
Wielika po igrzyskach w Londynie, gdzie wywalczyła srebro, zrobiła sobie półtoraroczną przerwę w startach i wróciła do rywalizacji w marcu 2014 roku. Poprzedni sezon był przeciętny w jej wykonaniu, ale w tym kroczy od sukcesu do sukcesu. Wygrała m.in. cztery turnieje Pucharu Świata, a przed miesiącem w szwajcarskim Montreux zdobyła miano najlepszego szablistki Europy. W Moskwie zdobyła złoty medal mistrzostw świata.
- Wyszło, że byłam najlepszym zawodnikiem z polskiej szermierki, zajmując piąte miejsce, trzeci raz z rzędu przegrywając walkę o mój medal. Ale i tak cieszy piąte miejsce i czwarte miejsce drużynowo - w sytuacji gdy od 7 lat nie wchodziłyśmy nawet do pierwszej czwórki na mistrzostwach świata - oceniła Socha w audycji radiowej Trójki.
REKLAMA
Reprezentacja Polski po raz piąty z rzędu nie zdobyła ani jednego medalu na mistrzostwach świata. Ostatni krążek "Biało-czerwoni" wywalczyli w 2010 roku w Paryżu. Wówczas na najniższym stopniu podium stanęła drużyna florecistek.
- Polska szermierka jest w kryzysie i to nie od wczoraj - przyznała Socha w Trzeciej Stronie Medalu. - Większość z nas robi to za darmo, a więc chylę czoła dla tych, którzy robią to z miłości do szermierki, kochają to co robią. Będą to tak naprawdę i tak za darmo robić, bo to jest ich część życia i pasja, której oddają się bezgranicznie. Wydaje mi się jednak, że władze Polskiego Związku Szermierczego muszą usiąść do wspólnego stołu z tymi zawodnikami i wysłuchać ich. Trzeba podjąć jakieś wspólne decyzje i wytyczyć, jakąś inną drogę, którą będzie można kroczyć i zdobywać na tej drodze medale - dodała polska szablistka.
Dziewiąta przed zawodami w światowym rankingu Polka potwierdziła w stolicy Rosji, że należy do ścisłej czołówki szablistek, jednak podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach MŚ ćwierćfinał okazał się zaporą nie do przejścia.
Najwięcej medali na mistrzostwach świata w Moskwie zdobyła reprezentacja gospodarzy. Rosjanie wywalczyli 4 złote, 4 srebrne i 1 brązowy medal.
REKLAMA
Więcej w rozmowie z Aleksandrą Sochą w Trzeciej Stronie Medalu.
Trzecia strona medalu na antenie Trójki w każdą niedzielę między 17.05 a 19.00.
man, PR3, PolskieRadio.pl, IAR, PAP
REKLAMA