Liga Mistrzów: dwa gole "Lewego" dały mu miejsce w historii Borussii

2014-02-26, 08:00

Napastnik Borussii Dortmund Robert Lewandowski cieszy się ze strzelonego gola w meczu z Zenitem Sankt Petersburg. Foto: PAP/EPA/BERND THISSEN

Piłkarz Borussii Dortmund Robert Lewandowski zdobył dwie bramki w wyjazdowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z Zenitem Sankt Petersburg. Niemiecki zespół wygrał 4:2 (2:0) i przed rewanżem 19 marca może już powoli myśleć o kolejnej rundzie.

LM: dwa gole Lewandowskiego i wygrana Borussii. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
+

Lewandowski rozegrał całe spotkanie, podobnie jak Łukasz Piszczek, który asystował przy jednej z bramek kolegi z drużyny i reprezentacji Polski (zobaczył także żółtą kartkę). Zabrakło natomiast Jakuba Błaszczykowskiego - z powodu kontuzji kolana musi pauzować do końca sezonu.

Oba zespoły zagrały na Stadionie Pietrowskim osłabione. Zwłaszcza Borussia, w której już od dłuższego czasu brakuje nie tylko Błaszczykowskiego, ale również Ilkaya Guendogana i Nevena Suboticia, a ostatnio urazu nabawił się Sven Bender. Na murawę nie wybiegł także rekonwalescent Mats Hummels. Z kolei w Zenicie nie mógł grać m.in. Danny.

Początek spotkania był wymarzony dla Borussii. Już w czwartej minucie akcję gości rozpoczął efektownym zagraniem Lewandowski, a wykończył ją Henrich Mchitarjan. Kilkadziesiąt sekund później wicemistrzowie Niemiec prowadzili już 2:0, tym razem po strzale z woleja z ok. 10 metrów Marco Reusa.

W pierwszej połowie widać było, że gospodarze, którzy dopiero w marcu wznowią rozgrywki ligowe w swoim kraju, jeszcze nie "czują" gry. Byli wolniejsi od rywali, zagubieni, nie potrafili stworzyć groźnych akcji.

Tymczasem Lewandowski już przed przerwą miał dwie szanse. Najpierw przegrał pojedynek z bramkarzem rywali Jurijem Łodyginem, a później - po dośrodkowaniu - trafił w piłkę barkiem zamiast głową.

Tuż po przerwie polski napastnik wbiegł w pole karne, oddał mocny strzał, ale bramkarz wybił piłkę na rzut rożny. W 57. minucie kontaktową bramkę dla rosyjskiego zespołu zdobył Oleg Szatow, ale już chwilę później Borussia podwyższyła prowadzenie dzięki "polskiej" akcji. Po podaniu z prawej strony Piszczka Lewandowski - mimo interwencji Łodygina - umieścił piłkę w siatce.

Na tym jednak nie zakończyły się emocje. W 69. minucie arbiter za faul Piszczka w polu karnym podyktował rzut karny dla gospodarzy, wykorzystany przez Hulka.

Po upływie kilkudziesięciu sekund znów odpowiedziała jednak Borussia. Po podaniu Reusa Lewandowski wbiegł w pole karne z prawej strony i mocny strzałem nie dał szans golkiperowi Zenitu.

To piąte i szóste trafienie Lewandowskiego w tym sezonie Ligi Mistrzów. Łącznie w europejskich pucharach napastnik, który latem przejdzie do Bayernu Monachium, zdobył dla BVB 18 bramek, co jest rekordem klubu.

Zenit Sankt Petersburg - Borussia Dortmund 2:4 (0:2)

Bramki: Szatow (57.), Hulk (69.) - Mchitarjan (4.), Reus (5.), Lewandowski (61., 71.).

Sędzia: William Collum (Szkocja).

Zenit: Jurij Łodygin - Aleksandr Aniukow (84-Igor Smolnikow), Luis Neto, Nicolas Lombaerts, Domenico Criscito - Axel Witsel, Wiktor Fajzulin (84-Aleksandr Kierżakow) - Hulk, Oleg Szatow, Andriej Arszawin (15-Anatolij Tymoszczuk) - Jose Salomon Rondon.

Borussia: Roman Weidenfeller - Łukasz Piszczek, Manuel Friedrich, Sokratis Papastathopoulos, Marcel Schmelzer - Sebastian Kehl, Nuri Sahin - Kevin Grosskreutz (90+1-Eric Durm), Henrich Mchitarjan (70-Pierre-Emerick Aubameyang), Marco Reus (85-Jonas Hofmann) - Robert Lewandowski.