Ekstraklasa: Piast Gliwice - Lechia Gdańsk. "Wiśnia" poprowadził Lechię do wygranej

2014-08-01, 23:09

Dryblujący piłką Piotr Wiśniewski (L) z Lechii Gdańsk atakowany przez Gerarda Badia (P) z miejscowego Piasta w meczu T-Mobile Ekstraklasy. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W drugim piątkowym meczu 3. kolejki Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 1:3 (1:1).

Gliwiczanie, głównie na skutek błędów w obronie, przegrali z Lechią 1:3.
Przed pierwszym gwizdkiem na stadionie minutą ciszy uczczono 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a potem kibice odśpiewali a capella hymn narodowy.
- Gramy z kandydatem do mistrzostwa - mówił przed spotkaniem trener gospodarzy Angel Perez Garcia. I goście w 20. minucie pokazali "mistrzowską" akcję. Piotr Wiśniewski po długim podaniu Rafała Janickiego pognał z piłką prawą stroną boiska nie dając szans ani obrońcom, ani bramkarzowi Piasta.
Radość gdańszczan trwała krótko - dwie minuty. Tyle potrzebował Ruben Jurado, by znaleźć drogę do siatki rywali. Wykorzystał centrę Adriana Klepczyńskiego i - być może - znajomość słabych punktów Dariusza Treli, który jeszcze dwa miesiące wcześniej strzegł gliwickiej bramki.
Po tej szybkiej wymianie ciosów przed przerwą już niewiele się działo, jeśli nie liczyć dwóch żółtych kartek piłkarzy Lechii i nieudanej szarży Gerarda Badii w doliczonym czasie.
Drugą połowę też lepiej zaczęli goście. W 53. minucie swój dorobek poprawił Wiśniewski. Dośrodkował z rzutu wolnego na tyle dokładnie, że... piłka wpadła do bramki. Być może "zapunktował" u siedzącego na widowi selekcjonera kadry Adama Nawałki.
Zachęceni powodzeniem gdańszczanie parli do przodu i stworzyli kolejne groźne sytuacje. Po faulu Piotra Brożka na Zaurze Sadajewie rzut karny zamienił na trzeciego gola Stojan Vranjes.
Piłkarze Piasta do końca walczyli o poprawę wyniku. W ostatnich pięciu minutach grali w przewadze liczebnej, po po drugiej żółtej kartce do szatni musiał pójść Maciej Makuszewski. Sytuacji sam na sam z bramkarzem Lechii nie wykorzystał Wojciech Kędziora, Jurado trafił w poprzeczkę i gliwiczanie musieli przełknąć porażkę.

Powiedzieli po meczu:
Joaquim Machado (trener Lechii):
Jestem zadowolony z wyniku i postawy drużyny. Zagraliśmy bardzo dobry mecz. Do 30. minuty mieliśmy grę pod kontrolą, objęliśmy prowadzenie. Chwila braku koncentracji, gapiostwa pozwoliła rywalowi wyrównać. W szatni podczas przerwy omówiliśmy popełnione błędy i w drugiej połowie strzeliliśmy dwie bramki, mając szanse na następne. Przyjechaliśmy do Gliwic z mentalnym zadaniem, by wygrać.
Angel Perez Garcia (trener Piasta): Mówiłem wcześniej, że gramy z jednym z kandydatów do mistrzostwa. Myślę, że zagraliśmy bardzo dobrze w pierwszej połowie. W drugiej mieliśmy dużo sytuacji bramkowych. Gdybyśmy je wykorzystali - mecz mógł się skończyć inaczej. Jesteśmy na etapie organizowania linii obrony i czeka nas sporo pracy. Rozstrzygający był drugi stracony gol. Zabrakło w tej sytuacji koordynacji z tyłu.

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:3 (1:1)
Bramki:
0:1 Piotr Wiśniewski (20), 1:1 Ruben Jurado (22-głową), 1:2 Piotr Wiśniewski (53-wolny), 1:3 Stojan Vranjes (65-karny).
Żółta kartka - Piast Gliwice: Piotr Brożek, Csaba Horvath. Lechia Gdańsk: Rafał Janicki, Nikola Lekovic, Maciej Makuszewski. Czerwona kartka za drugą żółtą - Lechia Gdańsk: Maciej Makuszewski (85).
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 4 458.
Piast Gliwice: Alberto Cifuentes - Adrian Klepczyński, Csaba Horvath, Jan Polak, Piotr Brożek - Tomasz Podgórski (74. Matej Izvolt), Carles Martinez Embuena, Radosław Murawski, Łukasz Hanzel (54. Kamil Wilczek), Gerard Badia (68. Wojciech Kędziora) - Ruben Jurado.
Lechia Gdańsk: Dariusz Trela - Marcin Pietrowski, Rafał Janicki, Tiago Valente, Nikola Lekovic - Maciej Makuszewski, Ariel Borysiuk, Piotr Wiśniewski (84. Mateusz Możdżeń), Stojan Vranjes, Bartłomiej Pawłowski (46. Piotr Grzelczak) - Zaur Sadajew.

Wyniki meczów 3. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk           1:3 (1:1)
Jagiellonia Białystok - Cracovia Kraków 2:1 (0:1)
Pozostałe mecze kolejki
2014-08-02:
Korona Kielce - Pogoń Szczecin (18.00)
Legia Warszawa - Górnik Zabrze (20.30)
2014-08-03:
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Ruch Chorzów (15.30)
Śląsk Wrocław - Zawisza Bydgoszcz (15.30)
Lech Poznań - Wisła Kraków (18.00)
2014-08-04:
Górnik Łęczna - PGE GKS Bełchatów (18.00)

16. Cracovia Kraków                  3 0 0 3 2-70 -5

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze