Liga Mistrzów: 19 lat upokorzeń polskich klubów. Kompromitacja Legii

2014-08-08, 15:30

Legia Warszawa wskutek decyzji UEFA o walkowerze dla Celtiku Glasgow straciła szanse na awans do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Radosław Michalski podkreśla, że werdykt UEFA to bolesny cios zwłaszcza dla piłkarzy Legii (IAR)
+

Liga Mistrzów. Legia Warszawa wyrzucona za niedopatrzenie. Klub złoży odwołanie

Było to 23. podejście polskiego klubu do tych elitarnych rozgrywek. Tylko dwa zakończyły się sukcesem.
Legia już po raz szósty starała się dostać do fazy grupowej LM, a jedyną udaną próbę zanotowała 19 lat temu. Rok później w gronie najlepszych zespołów Starego Kontynentu znalazł się łódzki Widzew. Pozostałych 21 udziałów w kwalifikacjach zakończyło się niepowodzeniem, jednak nigdy wcześniej z powodu administracyjnej decyzji.
Na początku lat 90. Lech Poznań, jako pierwsza polska drużyna, dwukrotnie uczestniczył w eliminacjach LM, ale za każdym razem odpadł w drugiej rundzie, przegrywając z IFK Goeteborg i Spartakiem Moskwa. W kolejnej edycji nie zdołała awansować Legia, która dwukrotnie została pokonana przez Hajduka Split.
Wreszcie w sezonie 1995/96 ekipa z Warszawy znalazła się w gronie 16 najlepszych klubów Europy. W kwalifikacjach drużyna trenera Pawła Janasa pokonała IFK Goeteborg - 1:0 u siebie i 2:1 w Szwecji. Mistrz Polski dotarł później do ćwierćfinału, gdzie został wyeliminowany przez Panathinaikos Ateny.
W kolejnej edycji Polska również miała swojego przedstawiciele w fazie grupowej LM. Był nim Widzew, który w eliminacjach, w dramatycznych okolicznościach, uporał się z Broendby Kopenhaga (2:1, 2:3). Gola na wagę awansu łodzianie zdobyli w 89. minucie rewanżu w Danii.
Ich przygoda z LM zakończyła się na pierwszej rundzie, po zajęciu trzeciego miejsca w grupie. Od tej pory żadnemu z polskich klubów nie udało się zakwalifikować do fazy grupowej Champions League.
W 1997 roku UEFA zdecydowała się powiększyć liczbę uczestników zasadniczej rundy rozgrywek z 16 do 24, ale Widzew w drugiej rundzie kwalifikacji został wyeliminowany przez Parmę.
W sezonie 1998/99 do LM trafili wicemistrzowie najsilniejszych lig, a później także drużyny, które zajęły w nich nawet trzecie i czwarte miejsce, co jeszcze bardziej utrudniło polskim zespołom awans. Dodatkowo nie miały one szczęścia w losowaniu rywali. Ostatnie przeszkody w awansie do LM stanowiły m.in. Manchester United, Real Madryt czy trzykrotnie Barcelona.
W sezonie 2005/06 piłkarzom Wisły Kraków do sukcesu zabrakło kilku minut. Po golu Radosława Sobolewskiego do 87. minuty rewanżowego meczu w Atenach z Panathinaikosem przegrywali 1:2 i ten wynik zapewniał im awans, gdyż pierwsze spotkanie wygrali 3:1. Stracili jednak trzeciego gola, a w dogrywce czwartego i odpadli.
Osiem lat temu w ostatniej rundzie kwalifikacji dwukrotnie Szachtarowi Donieck uległa Legia, zaś rok później w 2. rundzie Zagłębie Lubin nie sprostało jedenastce Steauy Bukareszt.
W sezonie 2009/10 o awans do LM znów bezskutecznie walczyła Wisła. Po remisie w Sosnowcu w drugiej rundzie eliminacji (stadion w Krakowie był modernizowany) z Levadią Tallinn 1:1, w Estonii przegrała 0:1 i odpadła. Cztery lata temu na trzeciej rundzie kwalifikacji zakończyła się przygoda z Champions League piłkarzy Lecha Poznań, a za silna okazała się Sparta Praga.
Po reformie europejskich pucharów przeprowadzonych przez szefa UEFA Michela Platiniego, eliminacje do LM odbywają się obecnie dwutorowo. By ułatwić dostęp do elity zespołom z Europy Środkowej i Wschodniej, wydzielono dwie ścieżki kwalifikacji, tzw. mistrzowską i niemistrzowską, w której rywalizują zespoły z niższych miejsc w czołowych ligach kontynentu. Dlatego rywale z Anglii, Hiszpanii, Niemiec czy Włoch nie znajdują się już na drodze mistrza Polski.
W 2011 roku wydawało się, że skorzysta na tym Wisła Kraków. Po wyeliminowaniu Skonto Ryga i Liteksu Łowecz, w decydującej rundzie kwalifikacji trafiła na Apoel Nikozja. Na własnym stadionie wygrała 1:0. W rewanżu było już 0:2, ale trafienie Cezarego Wilka w 71. minucie premiowało "Białą Gwiazdę". Trzy minuty przed końcowym gwizdkiem Brazylijczyk Ailton strzelił jednak trzeciego gola dla gospodarzy i marzenia o LM trzeba było odłożyć.
Dwa lata temu do piłkarskiego raju próbował się wedrzeć Śląsk Wrocław. W drugiej rundzie kwalifikacji wyeliminował co prawda czarnogórską Buducnost Podgorica, ale w kolejnej nie miał nic do powiedzenia w starciu ze szwedzkim Helsingborgs IF. Wyniki 0:3 i 1:3 mówią same za siebie.
Także 22. podejście polskiego klubu do LM nie było udane, choć Legia przed rokiem w eliminacjach... nie doznała porażki. Podopieczni trenera Jana Urbana najpierw wyeliminowali Walijczyków z The New Saints FC (3:1, 1:0), później norweskie Molde FK (1:1, 0:0), ale w decydującej rundzie lepsza okazała się Steaua Bukareszt. W stolicy Rumunii był remis 1:1, ale 2:2 w Warszawie dało awans rywalom. O okolicznościach, w jakich Legia straciła szansę w tym roku, kibice i piłkarze będą pamiętać długo.

Były kierownik drużyny Legii: Kiedyś było nas dwóch i nigdy nie daliśmy ciała