Agnieszka Radwańska wyciągnęła asa z rękawa. Navratilova w sztabie
Do sztabu szkoleniowego Agnieszki Radwańskiej dołączyła Martina Navrtilova. Była amerykańska tenisistka czeskiego pochodzenia jest jedną z największych legend tej dyscypliny.
2014-12-09, 09:43
Posłuchaj
Przyjście Navratilovej do sztabu Agnieszki Radwańskiej nie oznacza, że 25-letnia polska tenisistka przestanie współpracować z dotychczasowymi szkoleniowcami. Trenerem krakowianki w dalszym ciągu będzie Tomasz Wiktorowski.
- Bardzo popieram tę decyzję. Od dawna sugerowałem takie rozwiązanie. Agnieszce niewiele można pomóc pod względem technicznym, ale warto, żeby ktoś niezależny wprowadził jakąś nową wizję, coś świeżego, nową filozofię tenisa - mówił niedawno o możliwości poszerzenie sztabu Radwańskiej - Wojciech Fibak w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
- Chcemy, żeby ta osoba była z nami 12-15 tygodni w roku, czyli na Wielkich Szlemach i innych ważniejszych turniejach. Ma pomóc w realizacji głównych celów: zdobyciu tytułu wielkoszlemowego, medalu na igrzyskach w Rio w 2016 r. oraz awansie do kończącego rok Masters w 2015 r. - dodał z kolei w wywiadzie ze sport.pl Wiktorowski.
Martina Navratilova to wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych. W latach 1978-1990 trzykrotnie zdobywała tytuł na Australian Open, dwukrotnie wygrywała turniej na kortach Rolanda Garrosa, aż dziewięciokrotnie cieszyła się ze zwycięstwia w Wimbledonie i czterokrotnie triumfowała w US Open. Była numer 1 światowego tenisa to też zdobywczyni klasycznego Wielkiego Szlema w deblu (cztery wielkoszlemowe turnieje deblowe zdobyte w tym samym roku - 1984).
REKLAMA
Navratilova zakończyła singlową karierę wkrótce po przegranej w finale Wimbledonu w 1994 roku. Miała wówczas 37 lat. Amerykanka wróciła jednak jeszcze do gry 6 lat później. W 2000 roku postanowiła jednak skupić się na deblu, czasami występując w turniejach singlowych.
W 2003 wraz z Leandrem Paesem zwyciężyła w zawodach miksta (pary mieszane) w Australian Open i na Wimbledonie. Tym samym stała się najstarszą zawodniczką, jaka kiedykolwiek sięgnęła po tytuł wielkoszlemowy (w wieku 46 lat i 8 miesięcy). W 2004 roku wygrała pojedynek w pierwszej rundzie Wimbledonu bijąc rekord najstarszej zawodniczki w erze open, jaka wygrała mecz singlowy (wiek - 47 lat i 8 miesięcy). Na zakończenie kariery - w 2006 roku zdobyła kolejny wielkoszlemowy tytuł w mikście (w parze z Bobem Bryanem). Było to zaledwie na miesiąc przed jej 50. urodzinami.
Łącznie Navratilova wygrała 167 turniejów singlowych WTA (w tym 18 wielkoszlemowych tytułów) - rekord ery open, 177 turniejów deblowych WTA - rekord ery open (w tym 31 wielkoszlemowych - rekord wszech czasów), 15 turniejów w mikście (w tym 10 wielkoszlemowych). Była też najdłużej na szczycie rankingu tenisowego (1982-86) niż jakikolwiek inny profesjonalny tenisista bądź tenisistka.
Agnieszka Radwańska, już z Navratilovą w swoim sztabie, rozpocznie nowy sezon 4 stycznia w Perth od startu w Pucharze Hopmana, nieoficjalnych mistrzostwach świata w mikście. Jej partnerem ma być Jerzy Janowicz.
REKLAMA
Foto Olimpik/x-news
Marcin Nowak, polskieradio.pl
REKLAMA