Liga Europy: Legia - Napoli. Włosi obnażyli słabości Legii. Dwie bramki to najniższy wymiar kary

2015-10-01, 23:20

Pomocnik Legii Warszawa Guilherme w walce z zawodnikami Napoli w meczu Ligi Europy. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Legia Warszawa w swoim drugim meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów przegrała z najsilniejszą drużyną swojej grupy, włoskim Napoli. Porażka 0:2 była najniższym wymiarem kary dla piłkarzy Henninga Berga.

Andrzej Janisz relacjonuje mecz Legia Warszawa - Napoli w Lidze Europy cz. 1 (Jedynka)
+

Legia Warszawa w ostatnich tygodniach przeżywa trudne chwile. Trener Henning Berg stąpa po cienkim lodzie, głosy dotyczące jego zwolnienia są bardzo głośne, wyniki osiągane przez zespół nie satysfakcjonują ani kibiców, ani władz stołecznego klubu. Starcie z Napoli mogło być ostatnim, w którym szkoleniowiec poprowadził wicemistrzów Polski.

Choć Legia pewnie przeszła przez wszystkie fazy eliminacji do Ligi Europy, pierwszy mecz w grupie D nie jest udany. Piłkarze ze stolicy nie dali rady przywieźć choćby punktu z wyprawy do Danii, gdzie walczyli z Midtjylland. Mimo dobrych okazji nie udało się strzelić bramki, a w drugiej połowie niefortunnie we własnym polu karnym interweniował Michał Kucharczyk, który skierował piłkę do własnej bramki. Była to bolesna porażka, przede wszystkim dlatego, że Duńczycy z całą pewnością byli w zasięgu Legii.

W meczu z Napoli piłkarze Henninga Berga postawili się rywalom tylko w pierwszej połowie. Defensywne ustawienie Norwega działało aż do 52. minuty, kiedy to Kuciaka pokonał Dries Mertens. Kolejne minuty pokazywały prawdziwą różnicę klas między zespołami, a trzeba zaznaczyć, że Włosi nie zagrali najmocniejszym składem.

Kapitalnym trafieniem popisał się Gonzalo Higuain, ale to była tylko wisienka na torcie - akcja, którą sfinalizował argentyński napastnik, została wyprowadzona z własnej połowy, obrońcy Legii zostali ograni przez dwóch zawodników na własnej połowie i nie potrafili powstrzymać fenomenalnego ataku Napoli.

Napoli to drużyna ze zdecydowanie wyższej półki. Aktualnie Włosi zajmują 10. pozycję w Serie A, w 6 meczach zanotowali 3 remisy. W swoim pierwszym spotkaniu w Lidze Europy rozbili jednak Club Brugge aż 5:0, nie pozostawiając żadnych złudzeń dotyczących tego, kogo powinno się uważać za faworyta grupy. W czwartkowym meczu w Warszawie tylko to potwierdzili.

Kiedy najlepszym zawodnikiem zespołu jest bramkarz, nie można liczyć na korzystny wynik. Na wyróżnienie w Legii zasłużył także Michał Pazdan, który wrócił po kontuzji i spisał się bardzo dobrze w zatrzymywaniu ataków przeciwnika. Wydaje się, że stoper Legii pokazał się Adamowi Nawałce

W drugim meczu grupy D Midtjylland rozbił Club Brugge 3:1 i podobnie jak Napoli ma na swoim koncie 6 punktów.

W Warszawie przy stanowisku komentatorskim był Andrzej Janisz z radiowej Jedynki. Zapraszamy do słuchania wejść z tego spotkania

Legia Warszawa – SSC Napoli 0:2 (0:0)

Bramki: 0:1 Dries Mertens (53-głową), 0:2 Gonzalo Higuain (84).

Żółte kartki: Legia – Jakub Rzeźniczak.

Sędzia: Michael Koukoulakis (Grecja). Widzów: 26 357.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak – Bartosz Bereszyński, Jakub Rzeźniczak, Michał Pazdan (89. Rafał Makowski), Igor Lewczuk, Tomasz Brzyski – Ivan Trickovski (62. Ondrej Duda), Guilherme, Tomasz Jodłowiec, Michał Kucharczyk (62. Nemanja Nikolic) – Aleksandar Prijovic.

SSC Napoli: Gabriel Ferreira - Christian Maggio, Vlad Chiriches, Kalidou Koulibaly, Faouzi Ghoulam - Jose Callejon (77. Gonzalo Higuain), Allan Marques Loureiro (85. Nathaniel Chalobach), Mirko Valdifiori, David Lopez, Dries Mertens (72. Omar El Kaddouri) - Manolo Gabbiadini.

Relacja na żywo:

90+3 min. - Koniec spotkania przy ulicy Łazienkowskiej. Legia musi uznać wyższość rywala, który, choć nie zagrał w optymalnym składzie, był za silny dla wicemistrza Polski. Po dwóch meczach Legia bez punktu w fazie grupowej Ligi Europy.

90 min. - Legioniści i piłkarze Napoli chcą już tylko dograć mecz do ostatniego gwizdka sędziego.

88 min. - Na najlepszego zawodnika Legii wyrósł Duszan Kuciak. Słowak po raz kolejny popisuje się kapitalną interwencją i ratuje zespół od wyższej porażki.

84 min. - 2:0 dla Napoli. Piękna akcja Napoli. Włosi wyprowadzili piłkę z własnej połowy, zabawili się z obrońcami Legii, a w końcu Higuain posłał atomowy strzał w okienko bramki Kuciaka. Wygląda na to, że jest już po meczu.

80 min. - Gabbiadini uderza z dystansu, Kuciak pewnie łapie. Legia nie potrafi zagrozić Włochom w ostatnich minutach, piłkarze opadli też z sił, widać dużo większe doświadczenie zespołu z Serie A, który umiejętnie radzi sobie z atakami, cierpliwie rozgrywa piłkę i przyspiesza w kluczowych momentach.

77 min. - Kuciak raz jeszcze, Legia popełnia kolejny poważny błąd w ustawieniu, ale rywale nie potrafią go wykorzystać. Mogło być już po meczu.

74 min. - Allan wychodzi sam na sam z Kuciakiem, ale Słowak zatrzymuje pomocnika Napoli. Świetna interwencja bramkarza Legii.

72 min. - Dries Mertens schodzi z boiska, wchodzi za niego El Kaddouri. Rzut rożny dla Legii, jest strzał, ale Pazdan faulował bramkarza Napoli.

69 min. - Strzal Nikolicia w bramkę, ale Gabriel broni bez najmniejszych problemów. Obraz gry nie uległ wielkiej zmianie od taktycznych roszad Berga, w takim ustawieniu Legia na pewno jest w stanie zaskoczyć rywali.

67 min. - Rzut wolny dla Napoli, świetne rozegranie, zgranie do Mertensa, ale Belg trafia prosto w Kuciaka z bliskiej odległości. Mogło być 0:2.

64 min. - Odbita piłka trafia do Allana, ten uderza, ale po rykoszecie mamy rzut rożny.

63 min. - Rzeźniczak fauluje w niegroźnej sytuacji, rzut wolny blisko narożnika pola karnego może przynieść zagrożenie pod bramką Legii.

62 min. - Duda zastępuje Trickovskiego, za Kucharczyka wchodzi Nikolić. Legia stawia wszystko na jedną kartę, ale teraz nie ma już absolutnie nic do stracenia.

59 min.  - Legia naciska i są pierwsze efekty. Po rzucie rożnym piłkę odbija Ghoulam i futbolówka odbija się od poprzeczki, po chwili faulowany jest Rzeźniczak. Brzyski strzela z ostrego kąta, ale prosto w Gabriela.

58 min. - Dobre podanie Guilherme do Prijovicia, Szwajcar składa się do strzału, ale Chiriches wślizgiem wybija mu piłkę spod nóg.

55 min. - Trickovski uderza zza pola karnego, ale nad bramką Gabriela. Legia musi teraz ruszyć do odrabiania strat. Kibice na pewno czekają na wejście Nemanji Nikolicia. Jeśli ktoś może odmienić losy tego spotkania, to na pewno jest to snajper gospodarzy. Oprócz niego na ławce jest także Ondrej Duda.

54 min. - Niestety, niektóre pytania trzeba zadać:

53 min. - Gol dla Napoli. Świetne dogranie Callejona, Mertens wyprzedził Rzeźniczaka i strzałem głową pokonał Kuciaka. Słowak nie miał szans z bliskiej odległości. Najlepsza okazja wykorzystana bez litości.

50 min. - Lopez znalazł się w polu karnym, uderza z powietrza, ale prosto w Duszana Kuciaka. To trzecia okazja tego zawodnika, na szczęście dla Legii podania przeciwników nie znajdują piłkarzy potrafiących lepiej przymierzyć.

48 min. - Napoli znów dłużej trzyma piłkę, Legia próbuje pressingu, ale rywale dobrze wychodzą z akcją, wrzutka w pole karne

46 min. - Rozpoczyna się druga część meczu. Legioniści próbują zaskoczyć Włochów już po przerwie, ale nie udaje się stworzyć sytuacji bramkowej.

45 min. - Koniec pierwszej połowy. Dobre 45 minut zespołu Henninga Berga, na pewno są powody do zadowolenia. W drugiej połowie można liczyć na pojawienie się Nemanji Nikolicia?

44 min. - Żółta kartka dla Rzeźniczaka po starciu z Gabbiadinim.

42 min. - Legii wciąż brakuje stworzenia czystej sytuacji. Trzeba przyznać, że bardzo dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem ataków rywali, ale wydaje się, że może spróbować powalczyć o coś więcej niż tylko bezbramkowy remis.

38 min. - Świetny mecz rozgrywka Michał Pazdan, a tymczasem w akcji Guilherme, Brazylijczyk mija rywala i uderza, ale piłka mija krótki róg bramki Gabriela.

Postawę stopera reprezentacji Polski można określić krótko:

35 min. - Kucharczyk schodzi do środka ze skrzydła i próbuje uderzenia, ale bramkarz Napoli nie ma najmniejszych problemów ze złapaniem piłki.

33 min. - Dośrodkowanie Trickovskiego z rzutu wolnego trafia wprost w ręce Gabriela. Legia musi szukać swoich szans przy stałych fragmentach gry.

30 min. - Pół godziny meczu za nami. Napoli ma przewagę, ale nie jest to totalna dominacja, której wielu spodziewało się przed startem spotkania. Legia nie stworzyła sobie jeszcze dogodnej sytuacji.

28 min. - Najgroźniejsza akcja Napoli, strzał z pola karnego, piłka mija Kuciaka, ale w bramce jest Michał Pazdan, który wybija piłkę z linii bramkowej.

26 min. - Legia coraz odważniej, gospodarze nie mają w tym meczu zbyt wiele do stracenia, z każdą kolejną akcją nabierają pewności siebie. Wiedzą jednak, że nie mogą za bardzo się odkryć. Rywal tylko na to czeka.

23 min. - Diego Maradona zawsze towarzyszy kibicom Napoli:

21 min. - Przerwa w grze, Michał Kucharczyk doznał kontuzji podczas walki o górną piłkę.

17 min. - Pomysłowe rozegranie stałego fragmentu gry skutkuje zagrożeniem pod bramką Legii. Mertens znów nie potrafi dobrze strzelić, Kuciak nie musiał ratować swojego zespołu.

16 min. - Błąd Koulibaly'ego, Prijović przejął piłkę w polu karnym przy linii końcowej, wycofał do Kucharczyka, ale ten niecelnie uderza z trudnej pozycji.

14 min. - Groźna akcja Napoli, ale Mertens nie trafił czysto w piłkę, obok bramki.

13 min. - Piłkarze Henninga Berga mocno nastawieni na kontrę, szukają swojej okazji, by wyjść z szybką akcją po przechwycie. Praktycznie cała jedenastka skupiona na obronie na własnej połowie, Włosi mają problemy z przedostaniem się przez defensywne zasieki.

10 min. - Dobra akcja Legii, gospodarze budowali akcję, jednak wrzutka Kucharczyka zbyt mocna, by mógł do niej dojść Prijović.

8 min. - Kibice z Łazienkowskiej przygotowali bardzo efektowną oprawę, chociaż pewnie znów będą musieli spodziewać się kary.

6 min. - Dużo walki w środku pola, zespół z Serie A bardziej ułożony, warszawianie nastawieni na to, by wybijać ich z uderzenia. W środku pola czarną robotę ma wykonywać Michał Pazdan.

4 min. - Pierwszą sytuację mieli goście z Neapolu już na samym starcie meczu, jednak Legia wyszła z opresji obronną ręką. Napoli częściej w posiadaniu piłki, ale można było się tego spodziewać.

1 min. - Sędzia gwiżdże po raz pierwszy, zaczynamy widowisko.

21.00 - Trybuny na stadionie Legii gotowe do startu wielkiego widowiska, piłkarze wychodzą na murawę. Za chwilę zaczynamy wielki mecz w Warszawie. Jak wypadnie w nim wicemistrz Polski?

20:45 - Do pierwszego gwizdka sędziego zostało już tylko 20 minut, zaczynamy relację na żywo. Henning Berg poważnie zaskoczył kibiców Legii, zostawiając na ławce rezerwowych Nemanję Nikolicia. Publiczność przy ulicy Łazienkowskiej 3 w Warszawie zobaczy za to w akcji od pierwszej minuty Macedończyka Ivana Trickovskiego.

W drużynie Napoli zabraknie Marka Hamsika, a na ławce usiądą tacy piłkarze jak Gonzalo Higuain, Jorginho i Raul Albiol. Na pewno nie jest to najmocniejszy skład Włochów, Legia będzie starała się to wykorzystać, choć jej ustawienie wygląda bardzo defensywnie.

Zgodnie z zapowiedziami, do Warszawy przyjeżdża topowa drużyna, która jednak nie jest na poziomie Realu Madryt. Wydaje się jednak, że Legia w formie z ostatnich tygodni może obawiać się rywala.

Źródło: Legia.com/x-news