El. Euro 2016: Irlandia - Niemcy. Szok w Dublinie - mistrzowie świata pokonani

2015-10-08, 23:27

Irlandia wygrała w Dublinie z Niemcami 1:0 (0:0) w meczu dwóch rywali Polski w grupie D eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy.

Niemieckie komentarze po tym meczu zebrał Wojciech Szymański (IAR)
+

Euro 2016

Irlandia odniosła pierwsze w historii zwycięstwo w meczu o punkty nad Niemcami w siódmej próbie. Wcześniej zanotowała trzy remisy i trzy porażki. To niespodziewane rozstrzygnięcie sprawiło, że w grupie D nikt nie jest jeszcze pewny awansu, a o wszystkim rozstrzygną spotkania w niedzielę.

Mistrzowie świata od pierwszych minut mieli przewagę, ale Irlandia grała pressingiem i gola nie straciła. Z ławki rezerwowych mecz oglądał najlepszy w historii strzelec zespołu z "Zielonej Wyspy" Robbie Keane, który niedawno wrócił z USA, gdzie urodził mu się drugi syn.

W 43. minucie gospodarze stracili drugiego najbardziej doświadczonego zawodnika - Shaya Givena. Wyglądało na to, że 39-letni bramkarz nabawił się urazu kolana przy wybijaniu piłki spod własnej bramki. Na razie nie wiadomo, jak poważny jest to uraz, i czy Given zdąży go wyleczyć przed niedzielnym starciem z Polską w Warszawie.

Czytaj dalej
Polska wygrała ze Szkocją wojnę nerwów. Walka o awans trwa

To, co wydawało się ogromnym pechem, miało bardzo pozytywne skutki. W 70. minucie rezerwowy bramkarz Darren Randolph wybił piłkę daleko ze swojego pola karnego i zanotował... asystę. Do siatki trafił inny piłkarz wprowadzony z ławki rezerwowych Shane Long.

Osiem minut później idealną okazję do wyrównania, najlepszą dla gości w całym meczu, zmarnował snajper Bayernu Monachium Thomas Mueller. Otrzymał piłkę ok. 10 m od bramki rywali i, niepilnowany przez obrońców, strzelił obok słupka.

Niemcy wciąż prowadzą w grupie z dorobkiem 19 punktów, a za nimi są Polska i Irlandia - po 18.