Ekstraklasa: Lechia Gdańsk i Podbeskidzie zagrają w grupie mistrzowskiej?

2016-04-09, 21:04

Zawodnik Lechii Gdańsk Sławomir Peszko (L) i Kamil Mazek (P) z Ruchu Chorzów podczas meczu ostatniej kolejki rundy zasadniczej polskiej Ekstraklasy piłkarskiej. Foto: PAP/Adam Warżawa

30. kolejka Ekstraklasy zakończyła się wielkimi emocjami. O tym, kto zagra w grupie mistrzowskiej rozgrywek, zadecyduje prawdopodobnie klasyfikacja fair play, którą Podbeskidzie Bielsko-Biała wygrało z Ruchem Chorzów. Miejsce w elicie zapewniła sobie na pewno Lechia Gdańsk.

Studio S13 w radiowej Jedynce - pierwsze połowy spotkań 30. kolejki Ekstraklasy 2015/16 (PR1)
+

Ekstraklasa

Przed 30. kolejką, ostatnią w fazie zasadniczej, sześć drużyn było pewnych występu w grupie mistrzowskiej: Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Pogoń Szczecin, KGHM Zagłębie Lubin i Lech Poznań. O dwa pozostałe rywalizowało jeszcze sześć drużyn.

Siódme miejsce, dzięki zwycięstwu nad Ruchem 2:0, zajęła Lechia - 39 pkt. Gdańszczanie jeden punkt zyskali w piątek, gdy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl wstrzymał wykonanie kary w tym wymiarze nałożonej przez PZPN. Jednak PZPN nie zgadza się z tą decyzją i prawdopodobnie dopiero w poniedziałek dowiemy się, jak zakończy się ta sprawa.

Po 38 punktów mają obecnie Podbeskidzie i zespół z Chorzowa. W sobotę "Górale" wygrali u siebie z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza 2:0.  Sytuacja w tabeli stała się zagmatwana, ponieważ Podbeskidzie i Ruch mają nie tylko taką samą liczbę punktów, ale także bezpośredni bilans meczów między nimi (dwa razy po 1:1) oraz identyczny bilans bramek z całego sezonu (36-47). O tym, kto będzie wyżej w tabeli, zdecydowała więc klasyfikacja fair play, którą wygrało Podbeskidzie.

Jednak jeśli okaże się, że PZPN nie zastosuje się do wyroku Trybunału Arbitrażowego przy PKOl - Lechia będzie miała 38 punktów - tyle samo co Ruch Chorzów i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Wtedy tworzona jest mała tabela pomiędzy tymi trzema drużynami. Najlepiej z nich wypadają w niej "Niebiescy", a najgorzej "Górale". W związku z tym Ruch Chorzów zajmie 7. miejsce, Lechia Gdańsk - 8., a Podbeskidzie będzie musiało grać w grupie spadkowej z 9. miejsca. Wszystko więc w rękach PZPN. Decyzja zapadnie w tej sprawie najprawdopodobniej w poniedziałek. Na razie z trzech drużyn pewna udziału w grupie mistrzowskiej może być tylko ekipa z Gdańska.

Wszystkie spotkania 30. kolejki odbywały się o tej samej porze. Pierwszego miejsca już wcześniej była pewna Legia Warszawa, która w sobotę zremisowała na wyjeździe z Pogonią Szczecin 0:0.

Teraz drużyny utworzą dwie ośmiozespołowe grupy - mistrzowską i spadkową. Ich dotychczasowy dorobek punktowy zostanie podzielony na pół, w razie nieparzystej liczby zaokrąglony do góry. Następnie zespoły zagrają jeszcze po siedem meczów w swoich grupach - po jednym z każdym z rywali.

W sobotę podczas dwóch godzin audycji komentatorzy sportowi Polskiego Radia przekazywali relacje ze wszystkich ośmiu meczów ostatniej kolejki sezonu zasadniczego piłkarskiej Ekstraklasy. Studio S-13 prowadził Andrzej Janisz.

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO:

90+7 min. - Ostatnim zakończonym spotkaniem było starcie Korony Kielce z Górnikiem Zabrze, w którym gospodarze wygrali 2:1.

Mamy już komplet wyników, o tym, kto będzie grał w grupie mistrzowskiej, decyduje w tym momencie klasyfikacja fair play. Najprawdopodobniej Podbeskidzie Bielsko-Biała zagra w grupie mistrzowskiej, gdyż wygrało klasyfikację z Ruchem, ale trzeba jeszcze poczekać na decyzję PZPN w sprawie ujemnego punktu Lechii Gdańsk...

Wiemy, że szansę zaprzepaściła Wisła, na pewno zaś w górnej połowie tabeli będzie Lechia Gdańsk, która ograła Ruch 2:0.

90+5 min. - Wisła Kraków nie zagra w czołowej ósemce. Koniec meczu w Krakowie, Podbeskidzie i Lechia Gdańsk także zakończyły swoje spotkania.

90 +3 min. - Morioka strzela na wagę trzech punktów dla Śląska Wrocław. Czy Cracovia, która spadnie w ten sposób na 5. miejsce, da radę odpowiedzieć? Końcówka spotkania trwa.

85 min. - Wisła była blisko strzelenia bramki, jednak zabrakło szczęścia. W samej końcówce zapowiadają się wielkie emocje! "Biała Gwiazda" rzuca wszystkie siły do ataku".

81 min. - Mateusz Możdżeń i gol dla grającego w osłabieniu Podbeskidzia! W takim wypadku trzeba będzie przyjrzeć się klasyfikacji fair play, żeby zobaczyć, kto zagra w grupie mistrzowskiej.

Wychodzi na to, że w obecnej sytuacji to zespół Roberta Podolińskiego jest w ósemce. "Górale" muszą jednak utrzymać wynik.

77 min. - Ależ kapitalne uderzenie Pilipczuka! Ukraiński zawodnik przymierzył w długi róg, Korona Kielce prowadzi z Górnikiem Zabrze.

I tabela po golu:

76 min. - Wisła ofiarą minimalizmu? Zagłębie po bramce ruszyło do przodu, marzenia "Białej Gwiazdy" o ósemce mogą runąć jak domek z kart.

71 min. - Zaczęło się dziać na większości stadionów. Morioka uderza, zła interwencja Sandomierskiego i 1:1 w meczu Śląsk - Cracovia.

68 min. - Ważny gol w Krakowie. Wisła w tym momencie traci ósemkę, Starzyński dośrodkowuje na głowę Papadopoulosa i mamy remis. To oznacza, że w tym momencie "Biała Gwiazda" jest poza ósemką. Ruch Chorzów utrzymuje swoją pozycję.

Tak wygląda tabela w miejscu, które najbardziej nas interesuje na tę chwilę:

66 min. - Druga bramka w meczu Piast - Jagiellonia. Wicelider tabeli coraz bliżej kompletu punktów po golu Martina Nespora. Jagiellonia nie wykorzystała kilku sytuacji, a te lubią się przecież mścić.

60 min. - Zaostrzył się mecz we Wrocławiu, sędzia nie do końca panuje nad tym, co dzieje się na boisku.

56 min. - Chwilę po bramce Podbeskidzie traci zawodnika. Oleg Wierietiło ogląda żółtą kartkę, gospodarze meczu z Bielsku-Białej będą grać w dziesiątkę.

54 min. - Adam Mójta strzela swojego piątego gola w sezonie, Podbeskidzie wygrywa z Termalicą. Do tego, by wskoczyć do czołowej ósemki, jest potrzebych jeszcze kilka warunków.

46 min. - Wracamy do gry. Co przyniosą drugie połowy meczów?

45+ 5 min. - Koniec pierwszych części gry na wszystkich stadionach. W tej chwili w ósemce Lechia Gdańsk i Wisła Kraków.

Tabela przedstawia się następująco:

45+3 min. - Trwa jeszcze pierwsza połowa meczu w Kielcach, gdzie kibice spowodowali spore zamieszanie, które poskutkowało przerwaniem spotkania.

45 +1 min. - Śląsk Wrocław ruszył do ataku, oddał kilka strzałów na bramkę Sandomierskiego, ale Cracovia broni się jak na razie skutecznie. Po jednym z uderzeń gości uratował słupek.

45 min. - W Szczecinie, gdzie Pogoń gra z Legią, wciąż 0:0. "Portowcy" to jedyny zespół, któremu Nemanja Nikolić nie strzelił jeszcze bramki. Przed chwilą kontrowersyjna decyzja sędziego, który nie podyktował rzutu karnego za faul na Guilherme.

41 min. - Nielsen zdobywa swojego drugiego gola w sezonie. Napastnik Lecha tym razem pokonał Sergiusza Prusaka, mistrz Polski wygrywa z Górnikiem Łęczna 1:0.

40 min. - Górnik Zabrze wraca do żywych. Gol Mariusza Przybylskiego na wagę remisu. Zabrzanie rozpaczliwie potrzebują punktów.

37 min. - Piast Gliwice wygrywa z Jagiellonią 1:0. Bardzo dobre zagranie z głębi pola wykorzystyuje Bartosz Szeliga. Do siatki trafiła też Wisła Kraków, ale sędzia odgwizdał spalonego.

35 min. - Lechia Gdańsk podwyższa prowadzenie! Flavio Paixao pokonuje Putnockiego. Ruch Chorzów w bardzo dużych opałach.

32 min. - W Łęcznej swojego dnia nie ma Nicki Bille Nielsen, który zmarnował już kilka dogodnych sytuacji. W sobotę jednak nie może wpisać się na listę strzelców.

30 min. - Pół godziny za nami, wciąż czekamy na gole. Przypomnijmy, przy tych wynikach w grupie mistrzowskiej pozostaje Lechia Gdańsk, wchodzi do niej Wisła Kraków. Ruch Chorzów wypada z grona drużyn, które będą bić się o mistrzostwo.

23 min. - Jagiellonia po bolesnej porażce z Podbeskidziem dobrze radzi sobie w meczu z Piastem. Wicelider był kilka razy w opałach, ale jak na razie bez bramek w Gliwicach.

17 min. - Okres spokoju, ale wydaje się, że to tylko cisza przed burzą. Sytuacji nie brakuje, brakuje jednak wykończenia. Czekamy na to, jak zareagują drużyny, które muszą postarać się o wygraną, by marzyć o czołowej ósemce.

Jak obecnie wygląda sytuacja w tabeli?

12 min. - Drugi krakowski zespół także trafia. Niezawodny Mateusz Cetnarski wpisuje się na listę strzelców. Pomocnik "Pasów" na raty, ale skutecznie. Śląsk pod wodzą Mariusza Rumaka jeszcze nie przegrał. Czy będzie w stanie odrobić straty?

11 min. - Jest gol w Krakowie. Wisła wygrywa z Zagłębiem Lubin po golu Rafała Boguskiego, który wykorzystuje dośrodkowanie Patryka Małeckiego. Gospodarze nie mogli wymarzyć sobie lepszego początku spotkania. Od czasu przyjścia Dariusza Wdowczyka zespół jest nie do poznania.

8 min. - Lechia dominuje od początku meczu z Ruchem Chorzów i jest efekt. Sebastian Mila trafia z rzutu karnego, gospodarze na prowadzeniu.

4 min. - Jest pierwsza bramka, Korona Kielce prowadzi z Termalicą. Strzelcem gola Vlastimir Jovanović, który mocnym strzałem sprzed pola karnego pokonał bramkarza rywali. Górnik Zabrze od początku meczu w trudnej sytuacji.

W Kielcach zaś radość:

18:00 - Sędziowie gwiżdżą po raz pierwszy, startujemy!

17:55 - Za chwilę zaczynamy zmagania. Oczywiście zapraszamy do włączenia relacji, którą będzie prowadzić Studio S-13.

17:45 - Górnik Łęczna sprawi niespodziankę przeciwko mistrzowi Polski? "Kolejorz" przegrał swoje dwa ostatnie spotkania, ma bardzo duże problemy kadrowe. Gospodarze tego meczu nie wygrali w żadnym z 5 ostatnich spotkań i chcą wydostać się ze strefy spadkowej.

17:35 - W Szczecinie teoretycznie mecz, w którym stawka nie jest wielka. Wszyscy wiedzą jednak, że każdy zdobyty punkt może być na wagę złota.

Ciekawy skład Legii Warszawa, w którym jest kilka poważnych zmian. Na szpicy pozostaje jednak najlepszy strzelec rozgrywek, Nemanja Nikolić.

Pogoń rozpocznie w następującym zestawieniu:

17:25 - W Gdańsku piłkarze rozgrzewają się po raz ostatni w rundzie zasadniczej. Lechia czy Ruch? Kibice na PGE Arenie muszą liczyć na wygraną, ich zespół to zdecydowany faworyt. Ruch jednak pokazywał w tym sezonie, że potrafi sprawiać niespodzianki...

17:10 - Ciekawie będzie też w Gliwicach. Piast, który prowadził w tabeli na koniec rundy jesiennej, zalicza rozczarowującą wiosnę, jednak wciąż utrzymuje się w czubie tabeli, tracąc do Legii Warszawa 4 punkty. Gliwiczanie zmierzą się z będącą w kryzysie Jagiellonią Białystok, która w ostatnim spotkaniu na własnym boisku gładko przegrała z Podbeskidziem 0:3.

Czarne chmury zbierają się nad ekipą Michała Probierza. Czy w tym spotkaniu zawodnicy będą w stanie je przepędzić? Szansa na grupę mistrzowską wciąż istnieje.

17:00 - Zaczynamy relację z 30. kolejki Ekstraklasy. Do rozpoczęcia meczów została jeszcze równo godzina.

Szczególną uwagę będziemy zwracać na mecze Lechii Gdańsk, Ruchu Chorzów, Podbeskidzia Bielsko-Biała, Wisły Kraków, Jagiellonii Białystok i Korony Kielce - właśnie te zespoły wciąż mają szansę na to, by w decydującej fazie rozgrywek znaleźć się w grupie mistrzowskiej.

Lechia Gdańsk zagra z Ruchem Chorzów w następującym zestawieniu:

I jeszcze garść informacji przed meczem Wisły Kraków z Zagłębiem Lubin. To może być wyjątkowo emocjonujące widowisko, oba zespoły są w ostatnich kolejkach w kapitalnej dyspozycji.