Rio 2016: Piotr Małachowski srebrnym medalistą w rzucie dyskiem

2016-08-13, 17:06

Piotr Małachowski zdobył już drugi olimpijski srebrny medal w rzucie dyskiem. Foto: PAP/Adam Warżawa

Piotr Małachowski wywalczył srebrny medal w rzucie dyskiem. Najlepszy wynik Polaka to 67,55 m.

Relacja z Rio Cezarego Gurjewa przed występem Piotra Małachowskiego (Jedynka)
+

Nasz dyskobol rywalizację o złoty medal przegrał w ostatnim rzucie z Niemcem Christophem Hartingiem, który pobił swój rekord życiowy, rzucając 68,37 m.

Rio 2016

Piotr Małachowski dzień wcześniej pewnie wygrał kwalifikacje do konkursu finałowego. Pierwszą pozycję dał mu rzut na odległość 65,89 m. Do finału niestety nie zakwalifikował się Robert Urbanek, który w eliminacjach wyrzucił dysk na 61,76 m. Sporym zaskoczeniem był również słaby rzut Roberta Hartinga (starszego brata złotego medalisty).

Niemiec nie zdołał zakwalifikować się do dwunastoosobowego finału. Zmagający się z kontuzjami zawodnik zajął w eliminacjach 15. pozycję (wynik 62,21).

- Piotr zasługuje na zwycięstwo (...) Teraz jest jego czas. Oby zdołał utrzymać taki poziom, jaki prezentował w tym roku i obronił pozycję zawodnika numer 1 na świecie. Trzymam kciuki za jego dobry występ, uważam, że jest faworytem do złota. Poza nim widzę na podium Philipa Milanova i mojego brata Christopha. Christoph zawsze rzuca dobrze, kiedy ze mną jest źle, oby i tym razem tak było - mówił przed finałem wielki rywal Małachowskiego.

Pozostał lekki niedosyt

"Taki jest sport i to jest jego piękno. Pozostał lekki niedosyt, a mój cel się nie zmienił - będę dążył do zdobycia olimpijskiego złota, więc rywale będą musieli się ze mną męczyć przez kolejne cztery lata" - powiedział 33-letni Małachowski, który po raz drugi w igrzyskach musiał zadowolić się srebrem.

W Pekinie w 2008 roku ustąpił tylko Estończykowi Gerdowi Kanterowi, przed czterema laty w Londynie był piąty. Złoto wywalczył starszy i znacznie bardziej utytułowany brat mistrza z Rio.

To czwarty polski medal zdobyty w Rio de Janeiro. Wcześniej złoto wywalczyły wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w dwójce podwójnej, a brąz ich koleżanki Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska w czwórce podwójnej oraz w wyścigu ze startu wspólnego kolarz Rafał Majka.