X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

Po śmierci Ireny Szewińskiej opuszczono flagę w siedzibie MKOl. "Cała rodzina olimpijska jest w głębokim smutku"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 17:00
Do słów smutku po śmierci najbardziej utytułowanej przedstawicielki polskiego sportu Ireny Szewińskiej dołączył prezes MKOl Thomas Bach. "Aby uczcić jej pamięć, poprosiłem o obniżenie flagi olimpijskiej w siedzibie MKOl" - powiedział w oświadczeniu przesłanym PAP.
Audio
 • Trener Bugała zdradza powody, dla których Irena Szewińska w latach 60. i 70. XX wieku dominowała w sprintach na międzynarodowych arenach (IAR)
 • Edward Bugała, który był trenerem Ireny Szewińskiej w latach 1967-68, mówi, że praca z tak wybitną zawodniczką była dla niego przyjemnością (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina sprawozdawca Polskiego Radia Henryk Urbaś (IAR)
 • Grażyna Rabsztyn, startowała z Ireną Szewińską w latach 70. XX wieku, a także współpracowała z nią w Polskim Komitecie Olimpijskim, mówi, że to właśnie multimedalistka olimpijska była dla niej wzorem (IAR)
 • Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki o Irenie Szewińskiej (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski (IAR)
 • Irena Szewińska w latach 1997-2009 była prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Współpracę z nią wspomina Jerzy Skucha (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina sprawozdawca Polskiego Radia Cezary Gurjew (IAR)
 • Włoskie media żegnają Irenę Szewińską - o szczegółach z Rzymu Piotr Kowalczuk (IAR)
 • Redaktor Andrzej Person wspomina Irenę Szewińską jako osobę serdeczną i miłą (IAR)
 • Andrzej Person uważa, że najlepszym momentem kariery sportowej Ireny Szewińskiej były mistrzostwa Europy w Rzymie w 1974 roku (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina jej koleżanka ze "złotej" sztafety 4x100 metrów z igrzysk w Tokio w 1964 roku Ewa Kłobukowska (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski (IAR)
 • Janusz Zaorski o Irenie Szewińskiej (IAR)
 • Tadeusz Osik wspomina Irenę Szewińską (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina Jerzy Szczepankowski - twórca Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie (IAR)
 • Irenę Szewińską wspomina kolega z Wunderteamu, brązowy medalista olimpijski w biegu na 5000 metrów z 1960 roku Kazimierz Zimny (IAR)
 • Redaktor Jerzy Gebert wspomina występ Ireny Szewińskiej podczas igrzysk olimpijskich w 1976 roku (IAR)
Irena Szewińska po jednym ze startów w 1974 roku
Irena Szewińska po jednym ze startów w 1974 roku Foto: PAP/DPA

"Jestem zszokowany i zasmucony odejściem naszej drogiej koleżanki Ireny Szewińskiej. Cała rodzina olimpijska jest w głębokim smutku. Irena zostanie zapamiętana na zawsze jako wybitna osobowość, zarówno jako sportowiec, jak i członek MKOl. Dzięki swojej łagodności i skromności była prawdziwym wzorem do naśladowania. Inspirowała sportowców i kobiety na całym świecie.

- Chwile spędzone razem na długo pozostaną w mojej pamięci. W tym trudnym czasie nasze myśli są z jej ukochanym mężem Januszem, całą jej rodziną i wszystkimi przyjaciółmi w Polsce. Aby uczcić jej pamięć, poprosiłem o obniżenie flagi olimpijskiej w siedzibie MKOl na trzy dni" - powiedział Bach.

Hołd wybitnej lekkoatletce oddano także w e Włoszech. Największa gazeta sportowa Europy, włoska "La Gazzetta dello Sport” na swojej stronie internetowej pisze: "Żegnamy legendę sportu”.

"La Gazzetta” pisze, że Irena Szewińska była prawdziwą legendą i ikoną sportu. Zaznacza, że przez ponad 15 lat należała do najlepszych lekkoatletek świata, a jej śmierć pogrążyła w żałobie nie tylko całe środowisko lekkoatletyczne, ale też kibiców we Włoszech i na całym świecie. Dziennik pisze o niej "Wielka Polka, urodzona w żydowskiej rodzinie w Leningradzie”. Podkreśla, że Irena Szewińska jako sportsmenka, a potem działaczka sportowa zawsze zachowywała się jak dama - dama starych, dobrych czasów: "Zawsze elegancka, jakby prosto od fryzjera, uśmiechnięta, spokojna i otwarta na wszystkich”. Dziennik przypomina, że Irena Szewińska była gwiazdą pięciu igrzysk olimpijskich, z których przywiozła 7 medali, w tym 3 złote i jako jedyna na świecie biła rekordy świata na trzech dystansach: 100, 200 i 400 metrów. Była też pierwszą biegaczką, która na dystansie 400 metrów złamała granicę 50 sekund.

Szewińska, wiceprezes PKOl i członkini MKOl, zmarła w piątek przed północną w wieku 72 lat.

Nagroda Sportowa Polskiego Radia

W grudniu 2017 Polskie Radio przyznało Nagrody Sportowe im. Bohdana TomaszewskiegoIrena Szewińska została uhonorowana za "Całokształt osiągnięć w sporcie". Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, wręczając statuetkę, nazwał siedmiokrotną medalistkę olimpijską największą królową lekkoatletyki.

Czytaj więcej
Irena Szewińska 1200 f
Irena Szewińska, Pierwsza Dama i Królowa Lekkoatletyki. A wszystko zaczęło się w Tokio

- Ta nagroda Polskiego Radia mogła być tylko jedna, bo jeśli lekkoatletyka jest królową sportu, to Pani jest największą królową tej królowej, nie tylko w Polsce, ale na świecie - podkreślił prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.

Irena Szewińska, dziękując za nagrodę, mówiła, że to dla niej zaszczyt. - Cieszę się, że moje osiągnięcia, które były dawno, pozostały w pamięci i przynosiły ludziom radość.

ah

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Irena Szewińska - najwybitniejsza polska lekkoatletka

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 14:40
W wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Irenę Szewińską wspominali w Polskim Radiu 24 Rafał Bała (Naczelna Redakcja Sportowa Polskiego Radia), Przemysław Babiarz (dziennikarz TVP), Ewa Kłobukowska (lekkoatletka) i Andrzej Person (dziennikarz sportowy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat sportu żegna Irenę Szewińską. Nie była "jedną z", była najwybitniejsza

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 10:08
W piątek przed północą w wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Świat sportu wspomina królową lekkoatletyki. 
rozwiń zwiń