Czeska wyprawa na Nanga Parbat znalazła namiot Tomasza Mackiewicza?

2018-08-24, 14:01

Czeska wyprawa na Nanga Parbat znalazła namiot Tomasza Mackiewicza?
Tomek Mackiewicz. Foto: Archiwum Tomka Mackiewicza/Facebook/screen

Od tragedii na Nanga Parbat minęło ponad pół roku. Podczas czeskiej ekspedycji na ośmiotysięcznik uczestnicy znaleźli miejsce, w którym znajduje się namiot Tomasza Mackiewicza. Z jednym z nich rozmawiali dziennikarze programu "Alarm". 

Akcją ratunkową na Nanga Parbat żył cały świat. Na pomoc ruszyli m.in. Adam Bielecki i Denis Urubko, którzy w tym czasie uczestniczyli w zimowej wyprawie na K2. Dzięki szybkim i sprawnym działaniom udało się uratować Elisabeth Revol, która wspólnie z Tomaszem Mackiewiczem starała się zdobyć ośmiotysięcznik. Z powodu załamania warunków pogodowych przerwano akcję ratunkową i zakończono poszukiwania Mackiewicza. 

W lipcu na Nanga Parbat ruszyła czeska wyprawa. W trakcie wejścia na szczyt grupa miała widzieć namiot Tomasza Mackiewicza. Do jednego z uczestników dotarli dziennikarze programu "Alarm". 

 - Kiedy wchodziliśmy pod górę było już ciemno, więc nikt nie myślał o wypatrywaniu jego namiotu, czy spotkaniu z Tomkiem osobiście. Minęliśmy go w drodze na szczyt. W drodze powrotnej przechodziliśmy ponownie obok tego miejsca, gdzie znajduje się jego namiot. Znaliśmy dokładnie lokalizację. Nie mieliśmy tyle energii żeby tam iść, albo może po prostu nikt nie chciał tam zaglądać. To było jakieś 15 metrów od naszej trasy. Z największym prawdopodobieństwem był to namiot Tomka, głęboko zakopany w lodzie. Może niewielka jego część wystawała ok 20-30 centymetrów - przyznał uczestnik czeskiej wyprawy na Nanga Parbat Pavel Burda.


- Znałem położenie i kolor namiotu Tomka. Widziałem też, że są tam połamane części starszych namiotów, ale ten jeden był. Od pierwszej chwili wiedziałem, że jest to namiot Tomka - dodał. 

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczasowych zdobywców, nieznacznie przekraczająca 300 osób.

Pod względem wypadków śmiertelnych "Naga Góra" zajmuje niechlubne, drugie miejsce, za K2 (8611 m). Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Próby zdobycia wierzchołka w latach 1895–1950 pochłonęły 31 ofiar, a od 1953 roku drugie tyle. W środowisku alpinistów Nanga Parbat nazywana jest "zabójczą górą". Posiada największą wysokość względną na świecie - około 7000 m. Baza główna po stronie północnej znajduje się około 3600 m n.p.m i jest najniżej położoną ze wszystkich baz pod ośmiotysięcznikami.

(mb), vod.tvp.pl/Alarm 

Polecane

Wróć do strony głównej