Wspólna inicjatywa ministerstwa oraz Totalizatora Sportowego. Szóstka sportowców objęta wsparciem
Sześcioro utalentowanych zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich zostało w środę objętych oficjalnym patronatem przez Totalizator Sportowy, właściciela marki LOTTO. Inicjatywa zrodziła się w wyniku współpracy TS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
2018-08-29, 16:40
Posłuchaj
Szóstka wspierana przez LOTTO to Patrycja Maliszewska (short track), Sebastian Kłosiński (łyżwiarstwo szybkie), Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann (wioślarska czwórka podwójna).
Współpraca z wioślarkami będzie trwała do rozpoczęcia letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku, a z pozostałą dwójką do zimowych igrzysk w Pekinie w 2022. Wszyscy otrzymają przewidziane umową finansowanie, które da im możliwość realizowania najważniejszych celów sportowych i będzie istotną pomocą w szlifowaniu formy i startach w zawodach.
- Totalizator Sportowy już od 60 lat jest solidnym partnerem wszelkich wydarzeń sportowych organizowanych w Polsce. Wspiera zarówno federacje sportowe, imprezy, jak i bezpośrednio zawodników. Utrzymując konsekwentnie tę strategię przechodzimy dziś do kolejnego etapu - długofalowej, perspektywicznej współpracy z szóstką bardzo utalentowanych sportowców, którzy już osiągnęli sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Liczymy, że współpraca będzie obustronna - zaowocuje, mam nadzieję, większym spokojem naszych sportowców w trakcie przygotowań, skupieniu się tylko i wyłącznie na ciężkiej codziennej pracy, a z drugiej strony da Totalizatorowi możliwość wykorzystania tego, co nasi zawodnicy nam dostarczają, czyli emocji sportowych, przeżyć kibiców na wszystkich arenach. Życzę naszym podopiecznym, a to pierwsza taka Szóstka LOTTO, przede wszystkim kumulacji medali i osiągnięć oraz poprawy wyników - powiedział prezes zarządu Totalizatora Sportowej Olgierd Cieślik.
Przypomniał, że to klienci LOTTO, kibice sportowi powodują, że możliwa jest realizacja projektów wspierających sport w Polsce, rozwój infrastruktury. 19 groszy z każdej złotówki wydanej na gry liczbowe trafia na fundusz, z którego w ciągu 60 lat zrealizowanych zostało tysiące boisk i obiektów sportowych w całym kraju.
- Cieszę się bardzo, że poprzez tę inicjatywę Totalizator Sportowy, niezwykle istotna spółka dla MSiT, angażuje się w ten bardzo ważny projekt. To idea, którą konsekwentnie realizujemy i chcemy ją kontynuować. Jest nią objęcie młodych zawodników z perspektywami olimpijskimi opieką spółek skarbu państwa. Od stycznia przyszłego roku 300-400 sportowców będzie objętych opieką indywidualną w ramach innowacyjnego projektu, którego celem są igrzyska w Tokio i w Pekinie. Oprócz finansów MSiT, które wędrują do polskich związków sportowych na przygotowania, stypendia, opiekę medyczną, te indywidualne kontrakty mają im zapewnić absolutnie spokojną głowę, komfort przygotowań do igrzysk olimpijskich. Zdajemy sobie sprawę, że na przestrzeni lat w polskim sporcie traciliśmy młode talenty z przyczyn finansowych, że brakowało komfortu, szczególnie w wieku juniora starszego i młodzieżowca, gdy przychodzi czas na zdecydowanie, co zrobić z życiem w kontekście zawodowym i finansowym - podkreślił minister sportu i turystyki Witold Bańka.
REKLAMA
Zadowolenia nie ukrywali zawodnicy objęci patronatem LOTTO.
- Bardzo dziękuję, że znalazłyśmy się w tym projekcie. Tak naprawdę w naszym przypadku jest to pierwsze indywidualne wsparcie, które trafi bezpośrednio do nas. Teraz ze spokojną głową będziemy się mogli skupić tylko na treningu, a nie myśleć o drugorzędnych rzeczach. Jestem przekonana, że pomoże to nam w osiągnięciu celu, jakim są igrzyska w Tokio, że będziemy mieć wiele wspólnej radości z wygrywania - powiedziała Agnieszka Kobus-Zawojska, członkini wioślarskiej czwórki podwójnej, która na początku sierpnia zdobyła w Glasgow złoty medal mistrzostw Europy.
pm
REKLAMA