Rafael Nadal obronił tytuł na kortach Rolanda Garrosa

2011-06-05, 18:50

Rafael Nadal. Foto: fot. PAP/EPA

Hiszpan Rafael Nadal pokonał Szwajcara Rogera Federera w finale wielkoszlemowego turnieju tenisowego imienia Rolanda Garrosa w Paryżu (z pulą nagród 17,052 mln euro).

Rafael Nadal wygrał w finale gry pojedynczej mężczyzn na kortach Rolanda Garrosa - relacja
+

Broniący tytułu Nadal wygrał spotkanie z Federerem w czterech setach 7:5, 7:6 (7-3), 5:7, 6:1.

Dzięki wygranej Nadal obronił pozycję numer 1 na świecie. Gdyby przegrał z Federerem, od poniedziałku liderem listy ATP byłby Serb Novak Djoković.

Mecz został przerwany w drugim secie z powodu przelotnych opadów deszczu. Szybko go jednak wznowiono.

Nadal zwany "królem kortów ziemnych" wygrał do tej pory ze Szwajcarem aż 11 razy, a poniósł tylko dwie porażki. Dziś zwyciężył Federera po raz 12.

Hiszpan odniósł też dziesiąte zwycięstwo w Wielkim Szlemie. To jednak Federer wciąż jest posiadaczem rekordowej liczby - 16 triumfów w imprezach wielkoszlemowych.

Puchar Muszkieterów wręczył Nadalowi Jim Courier. Hiszpan podziękował przez mikrofon paryskiej publiczności za doping. - Dziś jedno z moich najpiękniejszych marzeń zrealizowało się, jestem wzruszony - dodał.

- Ogólnie rzecz biorąc, jestem zadowolony, mimo że nie wygrałem. To był dobry turniej. A moim najważniejszym celem jest i tak Wimbledon - powiedział Federer.

Za zwycięstwo Nadal otrzymał 2000 punktów do klasyfikacji tenisistów oraz premię 1,2 miliona euro, a Federer - 1600 pkt i 600 tys. euro.