Dwa rekordy i zwycięstwo Śląska z Lechią

2011-10-28, 22:33

Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk. Foto: fot. PAP/Maciej Kulczyński

Śląsk Wrocław wygrał z Lechią Gdańsk 1:0 (0:0) w meczu 12. kolejki Ekstraklasy. W spotkaniu na otwarcie nowego stadionu padły dwa rekordy.

Obrońca Marek Wasiluk przyznaje, że zawodnicy czuli różnicę grając przed ponad 40 tysięczną publicznością
+

Dźwięki orkiestry wojskowej i brawa prawie kompletu publiczności - 42 771 kibiców zebranych na nowym stadionie piłkarskim przywitały zawodników Śląska i Lechii, którzy w piątek rozegrali pierwszy mecz na obiekcie wybudowanym specjalnie na Euro 2012.

Oznaczało to, że we Wrocławiu padł absolutny rekord frekwencji na meczu w polskiej Ekstraklasie.

Wcześniej prym wiodło spotkanie z sezonu 2008/09, gdy podczas pojedynku Ruchu Chorzów z Górnikiem Zabrze na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło dokładnie 39 800 kibiców. Z kolei w tym sezonie najliczniejszą dotychczas publiczność zgromadził mecz Lechii Gdańsk z Cracovią, na którym pojawiło się 34 444 osób.

Śląsk wystąpił bez kontuzjowanych obrońcy Amira Spahica i bramkarza Mariana Kelemena, którego uraz ukazał się poważniejszy niż pierwotnie zakładano. Goście przyjechali do Wrocławia w niemal najmocniejszym składzie.

Mecz dwóch zaprzyjaźnionych drużyn toczył się w dość średnim tempie. Zarówno gospodarze, jak i goście bardziej koncentrowali się na uważnej grze w defensywie. Przez pierwsze 30 minut na boisku niewiele się działo. Mocno stremowani gospodarze grali bardzo niedokładnie, a cofnięta Lechia czekała na możliwość przeprowadzenia kontrataku. W efekcie gra toczyła się głównie w środku boiska. To jednak przyczyniło się do pobicia kolejnego rekordu w Ekstraklasie.

Bramkarz Lechii Gdańsk 18-letni Wojciech Pawłowski od momentu debiutu w Ekstraklasie nie puścił gola przez 320 minut. Tym samym udało mu się wyprzedzić Łukasza Fabiańskiego, który w barwach Legii Warszawa w sezonie 2005/06 zachował czyste konto przez 298 minut.

Młodego golkipera pokonał dopiero w 51. minucie spotkania Holender Johan Voskamp. Jak się okazało była to zwycięska bramka dla Śląska Wrocław.

Po zmianie stron Śląsk zaatakował bowiem nieco śmielej i na efekty nie trzeba było długo czekać. Po rzucie rożnym z prawej strony boiska Marek Wasiluk zderzył się z wychodzącym z bramki Wojciechem Pawłowskim, a w zamieszaniu piłka trafiła pod nogi Johana Voskampa, który z ośmiu metrów skierował ją do siatki. Była to dość kontrowersyjna sytuacja, ale sędzia spotkania - Robert Małek nie zdecydował się na podyktowanie rzutu wolnego dla gości i uznał bramkę.

Od tego momentu gra się wyrównała, jednak obu drużynom brakowało dokładności przy rozgrywaniu akcji. Wiele dobrze zapowiadających się ataków, kończyło się niecelnymi podaniami i stratą piłki. Okazji do zdobycia bramki strzelając z dystansu nie wykorzystali natomiast Sebastian Dudek i Przemysław Kaźmierczak.

Lechia atakowała do ostatnich chwil, ale wynik spotkania nie uległ już zmianie i na inaugurację nowego stadionu Śląsk wywalczył trzy punkty umacniając się na pozycji lidera.

Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Johan Voskamp (51).

Sędzia: Robert Małek (Zabrze). Widzów 42 000.

Śląsk Wrocław: Rafał Gikiewicz - Piotr Celeban, Marek Wasiluk, Jarosław Fojut, Mariusz Pawelec - Waldemar Sobota (88. Tadeusz Socha), Rok Elsner, Sebastian Mila, Sebastian Dudek, Łukasz Madej (73. Przemysław Kaźmierczak) - Johan Voskamp (79. Cristian Omar Diaz).

Lechia Gdańsk: Wojciech Pawłowski - Rafał Janicki, Sergejs Kożans, Luka Vucko, Vytautas Andriuskevicius - Abdou Traore, Marcin Pietrowski, Łukasz Surma, Paweł Nowak (62. Piotr Wiśniewski), Lewon Hajrapetjan (88. Kamil Poźniak) - Fred Benson (75. Josip Tadic).

Wyniki meczów 12. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 2:0 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2011-10-29:
PGE GKS Bełchatów - KGHM Zagłębie Lubin (13.30)
Widzew Łódź - Cracovia Kraków (15.45)
Wisła Kraków - Podbeskidzie Bielsko-Biała (18.00)
2011-10-30:
Korona Kielce - ŁKS Łódź (14.30)
Lech Poznań - Legia Warszawa (17.00)
2011-10-31:
Ruch Chorzów - Polonia Warszawa (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.Cracovia Kraków                11 1 3 7  6-15     6 -9

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze