more_horiz
Sport

Afera Armstronga zatacza coraz szersze kręgi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 14:09
Kolejny kolarz jeżdżący w grupie z Lancem Armstrongiem przyznał się do przyjmowania dopingu.
Audio
  • Sylwester Szmyd, polski kolarz o aferze dopingowej Lance'a Armstronga (IAR)
  • Ewa Wysocka, PR Barcelona - kulisy afery dopingowej Lance'a Armstronga
Lance Armstrong
Lance ArmstrongFoto: Haggisnl/ Wikimedia Commons

 Norweg Steffe Kjaergaard poinformował, że stosował EPO i kortyzon.

Kjaergaard, który startował z Armstrongiem w latach 2000-01 w zespole U.S. Postal Service, jest kolejnym zawodnikiem przyznającym się do stosowania dopingu. Wcześniej uczynili to Levi Leipheimer (obecnie Omega Pharma-Quickstep), Christian Vande Velde (Garmin-Sharp), David Zabriskie (Garmin-Sharp), Tom Danielson (Garmin-Sharp), George Hincapie (BMC) oraz Michael Barry (Sky).
Wszyscy zostali zdyskwalifikowani na sześć miesięcy przez Amerykańską Agencję Antydopingową (USADA), po zakończeniu dochodzenia w sprawie zorganizowanego procederu dopingowego w otoczeniu Armstronga. Dodatkowo anulowane zostały wyniki sportowe uzyskane przez nich w okresach, kiedy wspomagali się niedozwolonymi środkami.
USADA 24 sierpnia pozbawiła Armstronga siedmiu wygranych w Tour de France, stwierdzając, że osiągnął te sukcesy przy użyciu zakazanego dopingu. Agencja unieważniła też wszystkie rezultaty uzyskane przez Amerykanina, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku. W poniedziałek podobną decyzję podjęła Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).


man