Gol Błaszczykowskiego nie uratował Borussii

2012-12-08, 19:53

Borussia Dortmund - Vfl Wolfsburg . Foto: PAP/EPA/KEVIN KUREK

Jakub Błaszczykowski zdobył bramkę z rzutu karnego, ale jego Borussia Dortmund uległa u siebie 2:3 VfL Wolfsburg w meczu 16. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec.

Mistrz kraju, który od 35. minuty grał w dziesiątkę, utrzymał jednak trzecią lokatę w tabeli.
W barwach zespołu z Zagłębia Ruhry w wyjściowym składzie tradycyjnie pojawiło się trzech Polaków: Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Dwaj ostatni rozegrali cały mecz, a "Kubę" zmienił w 81. minucie napastnik Julian Schieber.
Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z oczekiwaniami - obrońcy tytułu objęli prowadzenie już w szóstej minucie, a strzelcem gola był Marco Reus. Jednak niespełna pół godziny później sędzia podyktował rzut karny dla ekipy gości za rzekome zagranie ręką Marcela Schmelzera. Niemiecki obrońca został za to ukarany czerwoną kartką, a "jedenastkę" wykorzystał Brazylijczyk Diego.
Pięć minut później to goście cieszyli się z prowadzenia. Strzelec pierwszego gola asystował przy trafieniu swojego rodaka Naldo. Takim rezultatem zakończyła się pierwsza połowa.
Po przerwie grająca w dziesiątkę Borussia zdołała doprowadzić do wyrównania. Rzut karny podyktowany za faul na Lewandowskim w 61. minucie wykorzystał kapitan reprezentacji Polski.
Jednak nieco ponad kwadrans przed zakończeniem spotkania decydujący cios zadał Wolfsburg. Holender Bas Dost znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Romanem Weidenfellerem i nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce. Drugą asystę zanotował Diego.
Obrońcy tytułu zajmują w tabeli trzecie miejsce z dorobkiem 27 punktów. Szansy na zrównanie się z nimi nie wykorzystali piłkarze Schalke 04 Gelsenkirchen, którzy przegrali 1:3 z VfB Stuttgart. Hat-trickiem w tym spotkaniu popisał się Bośniak Vedad Ibisevic, który ma już na koncie 10 trafień i przewodzi klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców Bundesligi (Lewandowski zdobył dziewięć goli). Obie ekipy kończyły mecz w dziesiątkę po czerwonych kartkach dla Japończyka Gotoku Sakai (Stuttgart) i Amerykanina Jermaine'a Jonesa.
Lider Bayern Monachium odniósł 13. zwycięstwo w sezonie. Tym razem okazał się na wyjeździe lepszy od FC Augsburg - wygrał 2:0 po golach Thomasa Muellera z rzutu karnego oraz powracającego do pełni zdrowia Mario Gomeza. Bawarczycy mają już 14 punktów przewagi nad Borussią i 11 nad drugim Bayerem Leverkusen, który w niedzielę zmierzy się na wyjeździe z Hannoverem Artura Sobiecha.
Tego dnia szansę na występ będzie miał kolejny Polak w Bundeslidze - Eugen Polanski. Jego Mainz zagra w Moenchengladbach z Borussią.
W jedynym piątkowym spotkaniu Hamburger SV pokonał Hoffenheim 2:0, a obie bramki zdobył były piłkarz Lecha Poznań Łotysz Artjoms Rudnevs.