more_horiz
Sport

Moskwa 2013. "Usain Bolt nie wspomaga się niedozwolonymi środkami"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:11
Prezydent IAAF Senegalczyk Lamine Diack zapewnił, tuż przed rozpoczynającymi się w sobotę lekkoatletycznymi mistrzostwami świata w Moskwie, że największa gwiazda imprezy, jamajski sprinter Usain Bolt jest "czysty".
Usain Bolt
Usain Bolt Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Wszystko o mistrzostwach świata w Moskwie w specjalnym serwisie Polskiego Radia - Mistrzostwa świata w Moskwie.

Na stanowisku komentatorskim na stadionie Łużniki zasiądą dziennikarze sportowi Polskiego RadiaTomasz Gorazdowski, Cezary Gurjew i Rafał Bała.

To właśnie rywalizujący na dystansach 100 i 200 m zawodnicy będą w stolicy Rosji pod lupą. Wszystko za sprawą niedawnych dyskwalifikacji m.in. Amerykanina Tysona Gaya, czy Jamajczyka Asafy Powella.

- W ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji, którym chciałbym jednoznacznie zaprzeczyć. Usain Bolt jest czysty, jak zresztą większość sprinterów, którzy biegają 100 m poniżej 10 sekund. Nie ma żadnych przesłanek, by cokolwiek podejrzewać innego - zaznaczył 80-letni szef IAAF.

Diack uważa, że nie ma znaczenia, iż takie sprawy wyszły na jaw tuż przed najważniejszą imprezą tego roku.

- Każdy pojedynczy przypadek dopingu nie szkodzi lekkoatletyce, a sprawia, że nasza dyscyplina staje się jeszcze silniejsza. Musimy bez strachu kontynuować naszą walkę, mimo że stoimy na straconej pozycji. Zdecydowana większość sportowców jest czysta, ale ci, którzy zostali złapani na stosowaniu niedozwolonych środków, sprawiają, że powstaje nierzeczywisty obraz - ocenił.

Świat kocha sprint

Podkreślił, że zawsze sprinterzy odgrywali w świadomości społecznej znacznie większą rolę aniżeli inni lekkoatleci.

- To właśnie dlatego jest tak głośno o przypadkach dopingu biegaczy na 100 m. Nie można jednak przez taki pryzmat oceniać wszystkich zawodników tej konkurencji - dodał.

Diack nie uważa również, że błędem było skupianie się w ostatnich latach wyłącznie na jednej gwieździe - Bolcie.

- Żaden ze sponsorów nie powiedział ani słowa, by znaleźć innego zawodnika, którym można byłoby promować mistrzostwa świata czy inne imprezy. To zresztą jest bardzo inteligentna strategia, bo świat kocha sprint - zaznaczył.

Nie zostanie na kolejną kadencję

Senegalczyk, który stoi na czele IAAF od 1999 roku, po raz kolejny podkreślił również, że nie zamierza kandydować na kolejną kadencję. Wybory odbędą się za dwa lata w Pekinie.

- Cieszę się na przekazanie pałeczki komuś innemu. Ale nie jestem jeszcze gotowy, by otwarcie mówić, kogo widzę na swoim miejscu. Na pewno jednak ogłoszę swoją propozycję - zapowiedział.

Wiadomo, że najbardziej prawdopodobnymi kandydatami na objęcie stanowiska prezydenta IAAF są ukraiński rekordzista świata w skoku o tyczce Siergiej Bubka lub angielski biegacz średniodystansowy Sebastian Coe, który był szefem Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Londynie.

Czternaste mistrzostwa świata rozpoczną się w Moskwie w sobotę i potrwają do 18 sierpnia.

mr

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem