more_horiz
Sport

UEFA ma nowego szefa. Boniek triumfuje

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:20
Słoweniec Aleksander Ceferin został nowym prezydentem Europejskiej Unii Piłkarskiej. W wyborach, które przeprowadzono w środę w Atenach, zdecydowanie pokonał Holendra Michaela van Praagaa stosunkiem głosów 42:13.
Audio
  • Ze zwycięstwa Ceferina zadowolony jest były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz (IAR)
Aleksander Ceferin, nowy szef UEFA
Aleksander Ceferin, nowy szef UEFA Foto: EPA/YANNIS KOLESIDIS

Serwis specjalny
fifa 1200.jpg
Afera korupcyjna w FIFA


48-letni Ceferin, szef słoweńskiej federacji, a z wykształcenia prawnik, będzie kierować UEFA do wiosny 2019 roku, czyli do zakończenia kadencji jego poprzednika Francuza Michela Platiniego.

Platini podał się do dymisji 9 maja w związku z czteroletnią dyskwalifikacją, nałożoną nań przez Komisję Etyczną Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z powodu podejrzanego przelewu dwóch milionów franków szwajcarskich, które otrzymał w 2011 roku rzekomo jako płatność za pracę wykonaną dla FIFA dekadę wcześniej.

Ceferina popierał m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek.

W swojej prezentacji tuż przed wyborami Ceferin oświadczył, że nie brakuje mu doświadczenia i zapowiedział, że nie będzie składać "nierealnych obietnic".

- Powtarzanie, że jestem niedoświadczony, to okazywanie braku szacunku dla prezesów małych i średnich federacji, którzy, jak ja, muszą robić więcej za mniej środków i dlatego mają doświadczenie - podkreślił.Zwracając się do delegatów już po wyborach, powiedział: Słowenia, mój mały i piękny kraj, jest dumna z tego wyboru i mam nadzieję, że pewnego dnia wy będziecie dumni ze mnie.

Jednym ze stojących przed nim wyzwań będzie przeciwdziałanie planom największych lig kontynentu - angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i włoskiej, które chciałyby zagwarantować sobie więcej miejsc w europejskich rozgrywkach pucharowych, a szczególnie w Champions League.

Obronę interesów mniejszych krajów i lig obiecywał także 68-letni van Praag. - Patrząc na nasze programy, Alex i ja mamy te same cele. On chciał osiągnąć je podążając swoją drogą, a ja swoją. Dziś przemówiła demokracja - skomentował wynik wyborów Holender.

Ceferin będzie ósmym w historii sternikiem UEFA. Jego poprzednik, Platini, kierował organizacją od 2007 roku.

Press Focus/x-news

(ah)