Gaszerbrum II - 8035 m n.p.m.

2015-05-01, 14:00

Gaszerbrum II - 8035 m n.p.m.
Ośnieżone szczyty Karakorum . Foto: Flickr

Gaszerbrum II to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum.

Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę". W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K4.

Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Najbliższym szczytem położonym w kierunku północno-zachodnim jest Broad Peak. Masyw Gaszerbrum II składa się jeszcze z Gaszerbrum East (7772 m) oraz kilku turni, w tym Spur Tower (7310 m) w grani łączącej Gaszerbrum II z Gaszerbrumem IV (7925 m).

Pierwsi Polacy na szczycie Gaszerbrum II stanęli 1 sierpnia 1975. Byli to Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Zdzitowiecki.

W 2015 przypada 40. rocznica pierwszej polskiej wyprawy kobiecej w Gaszerbrumy. Wyprawa kobieca, kierowana przez Wandę Rutkiewicz, była wzmocniona przez liczny zespół męski, na czele którego stał Janusz Onyszkiewicz, jednocześnie zastępca kierownika całej piętnastoosobowej ekspedycji.

Wyprawa zakończyła się dużym sukcesem. Zdobyto dwa szczyty: Gaszerbrum II (8035) i dziewiczy Gaszerbrum III (7952 m); przeprowadzono cztery udane ataki szczytowe, podczas których na wierzchołkach stanęło 12 zdobywców, w tym  dwie pierwsze kobiety na ośmiotysięczniku: Anna Okopińska i Halina Kruger-Syrokomska.

Polecane

Wróć do strony głównej