Tour de Pologne: grupetto, lizanie koła, zmarszczka. Oto język kolarzy
Piłkarze mają swoje "wapno", "kanał" czy "kołnierz". Każda dyscyplina sportu ma swój specyficzny słownik. Nie inaczej jest w kolarstwie.
2015-08-05, 11:20
Posłuchaj
Niektóre hasła występują w każdej dyscyplinie sportu. Jak np. odcięcie prądu. - Odcięty prąd to brak energii do dalszej jazdy. Kolarzom robi się wtedy ciemno przed oczami, a nawet widzą podwójnie jezdnie - tłumaczy Andrzej Piątek, dyrektor sportowy PZKol.
To określenie powszechnie znane kibicom sportowym. Ale co to jest grupetto? - To określenie grupy, która ma dużą stratę do peletonu. Tam już tak naprawdę nikt się nie ściga, a zawodnicy po prostu sobie jadą - kontynuuje Piątek.
Na mecie drugiego etapu 72. Tour de Pologne mieliśmy do czynienia z wielką kraksą. Jak się okazuje wpływ na nią mogło mieć "lizanie koła".
- Lizać koło to znaczy jechać ciasno za kimś, koło zachodzi na koło i wtedy zawodnicy często się przewracają - wyjaśnia dyrektor sportowy PZKol.
REKLAMA
i na koniec zwrot, który każdy z nas coraz częściej słyszy wraz z upływem czasu - zmarszczka. Jak się okazuje w kolarstwie może być ona zmorą nawet dla nastolatka.
- Zmarszczka to po prostu mała górka, ale czasami taka górka, jak np. ta w Warszawie na Karowej może mieć ogromny wpływ na końcowe wyniki - to już wyjaśnienie Tomasza Jarońskiego, komentatora kolarstwa w Eurosporcie.
Wszystkim kolarzom biorącym udział w 72. Tour de Pologne życzymy "połamania kół".
Więcej w materiale Adama Maleckiego w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek
REKLAMA
Polskie Radio jest patronem medialnym wyścigu. Tegoroczny Tour de Pologne dla radiowej Jedynki komentują Tomasz Zimoch i Włodzimierz Rezner. Reportersko wspierają ich Krzysztof Kuzak oraz Adam Malecki z radiowej Trójki.
Pierwszy Program Polskiego Radia zaprasza na relacje na żywo z poszczególnych etapów wyścigu. W radiowej Jedynce codziennie komentowane będą zmagania kolarskie na tych zawodach.
Program 3 Polskiego Radia zmagania podczas Tour de Pologne relacjonować będzie trzy razy dziennie: rano - o godz. 9.05 (2-8 sierpnia), po południu o godz. 17.15 (3-8 sierpnia) oraz wieczorem - o 21.05 (3-8 sierpnia).
bor
REKLAMA
REKLAMA