Euro 2016: Walia

21 punktów w 10 meczach to bez wątpienia wielki sukces reprezentacji, która po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do finałów mistrzostw Europy. Walia będzie jednym z pięciu zespołów, które zadebiutują na imprezie tej rangi.

2016-04-01, 06:00

Euro 2016: Walia

Posłuchaj

Andrzej Janisz i Jerzy Engel przedstawiają drużyny z grupy B (Kronika Sportowa/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Aż dziw bierze, że reprezentacja w barwach której występowali tacy zawodnicy jak Ian Ruch, Mark Hughes, Ryan Giggs, Gary Speed czy Craig Bellamy nie brała udziału w wielkich turniejach od 1958 roku, kiedy to Walia zagrała w ćwierćfinale mistrzostw świata. Awans do mistrzostw Europy stanowi więc powód do wielkiej dumy dla obecnego pokolenia piłkarzy.

Wyspiarze dysponują solidną defensywą – na bramce stoi Wayne Hennesey, broniący na co dzień w Crystal Palace, filarami defensywy są James Chester z West Bromwich Albion i Ashley Williams ze Swansea, lewa strona obrony należy do Bena Daviesa z Tottenhamu, a ciężar rozegrania akcji spoczywa na Aaronie Ramseyu z Arsenalu Joe Allenie z Liverpoolu. Piłkarzy z uznaną marką w Premier League mamy więc pod dostatkiem, widać też, że nie jest to zespół przypadkowy.

Dodatkowym smaczkiem w grze Walijczyków w grupie B Euro 2016 będzie mecz z Anglią – starcia brytyjskich zespołów zawsze budzą wielkie emocje i tym razem nie będzie inaczej.

Największa gwiazda

Wśród zespołów, które można uznać za drużyny uzależnione od jednego piłkarza, Walia zajmuje wysokie miejsce. Gwiazda Realu Madryt, najdroższy gracz świata, rewelacyjny skrzydłowy, który w pojedynkę może odmieniać losy meczu – Gareth Bale to postać absolutnie kluczowa dla zespołu z Wysp.

REKLAMA

203 mecze dla Tottenhamu, 56 bramek i 58 asyst pokazało, że jego miejsce jest na absolutnym szczycie. Od czasu transferu do Królewskich wystarczyło mu nieco ponad 100 spotkań, by zbliżyć się do tego, co osiągnął w Anglii.

Jak wygląda w reprezentacji? 54 spotkaniach zdobył 19 goli, 9 asyst – może wydawać się, że nie są to oszałamiające liczby, jednak w jego przypadku zdecydowanie widzimy tendencję wznoszącą. W 10 meczach w kwalifikacjach trafiał do siatki 7 razy, co jest prawdziwym wyczynem, biorąc pod uwagę 11 goli jego zespołu. Bez niego szanse Walii na wywalczenie drugiego miejsce w grupie B, w której walczyła m.in. z Belgią oraz Bośnią i Hercegowiną, byłyby znikome.

Na kogo zwrócić uwagę?

Niedoceniany i dla wielu anonimowy, ale niezwykle ważny dla mistrzowskiej układanki Claudio Ranieriego, Andy King może odegrać znaczącą rolę w pomocy Walijczyków. Podczas gdy największe laury po sezonie spadły na N'golo Kante i Danny'ego Drinkwatera, warto docenić wkład pracowitego Kinga w mistrzostwo Anglii dla Leicester.

Miejsce w rankingu FIFA: 26

REKLAMA

Największe sukcesy: ćwierćfinał mistrzostw świata w 1958 roku

Największe sukcesy na mistrzostwach Europy: debiutant

Selekcjoner: Chris Coleman

Kadra: 

bramkarze: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Owain Fon Williams (Inverness), Danny Ward (Liverpool)

REKLAMA

obrońcy: Chris Gunter (Reading), Ashley Williams (Swansea), James Collins (West Ham), Neil Taylor (Swansea), Ben Davies (Tottenham), James Chester (West Bromwich Albion), Jazz Richards (Fulham)

pomocnicy: Joe Ledley (Crystal Palace), David Vaughan (Nottingham), Aaron Ramsey (Arsenal), Andy King (Leicester), David Edwards (Wolverhampton), Joe Allen (Liverpool), David Cotterill (Birmingham), Jonathan Williams (Milton Keynes)

Napastnicy: Sam Vokes (Burnley), Simon Church (Aberdeen), Hal Robson-Kanu (Reading), George Williams (Gillingham), Gareth Bale (Real Madryt)

REKLAMA

Terminarz:

Grupa B

11 czerwca

Walia - Słowacja (Bordeaux, godz. 18.00)

16 czerwca

Anglia - Walia (Lens, godz. 15.00)

20 czerwca

Rosja - Walia (Tuluza, godz. 21.00)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej