13. Warszawski Przegląd Filmów Górskich: zdobywcy Nanga Parbat, legendy gór i wyjątkowe filmy - tego nie można przegapić
Zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Bask Alex Txikon i Pakistańczyk Ali "Sadpara”, czy John Porter, jeden z czołowych brytyjskich wspinaczy starszego pokolenia, który wspinał się z Polakami, co barwnie opisał w książce "Przeżyć dzień jak tygrys” – takie między innymi rarytasy dla miłośników gór przygotowali organizatorzy 13. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich.
2016-12-07, 20:16
Posłuchaj
Gośćmi 13. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich będą Ali "Sadpara" i Alex Txikon. O zimowych zdobywcach Nanga Parbat opowiada Roman Gołędowski, dyrektor imprezy (PolskieRadio.pl)
Dodaj do playlisty
Jak co roku impreza składa się z dwóch elementów – spotkań na żywo ze znanymi postaciami świata górskiego i podróżniczego oraz z części filmowej.
Powiązany Artykuł
Nanga Parbat 2016
26 lutego 2016 roku Simone Moro, Alex Txikon i Ali Sadpara zostali pierwszymi ludźmi w historii, którzy stanęli zimą na Nanga Parbat. Podczas 13. Warszawskiego Festiwalu Filmów Górskich o swym wyczynie opowie ten, który jako pierwszy pojawił się na szczycie Nangi, Pakistańczyk Ali "Sadpara” oraz ten, który był drugi Alex Txikon.
- Żywiołowy Bask, w niebywały sposób i z temperamentem opowiadający o swoich górskich przygodach jest w Polsce bardzo ceniony – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Gołędowski, dyrektor przeglądu.
Z kolei przyjaciel Txicona, Ali "Sadpara” w Polsce będzie gościł po raz pierwszy. – Tak się złożyło, że Ali przyjechał na pewien czas do Europy, był gościem dużego festiwalu górskiego w Bilbao i Alex zaproponował, że do Warszawy mogą przyjechać razem, na co z radością przystaliśmy – wyjaśnia Roman Gołędowski i dodaje, że spotkanie z himalaistami będzie świetnym przykładem do poznania zupełnie dwóch różnych temperamentów ludzi gór, dwóch różnych szkół wspinania. – Spotkanie dwóch różnych postaw alpinistycznych może dać ciekawy efekt – podkreśla Gołędowski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Gdzie ci himalaiści z tamtych lat? "Ja w życiu i w górach wysokich chodziłem na skróty"
Wyjątkowym gościem będzie także John Porter – świetny brytyjski alpinista starszego pokolenia, obecnie autor obsypanej nagrodami książki "Przeżyć dzień jak tygrys”, opisującej m.in. wspólne, ekstremalne wyprawy z Alexem MacIntyre’em oraz Wojtkiem Kurtyką. – Jest to bardzo ciekawa postać, taki łącznik pomiędzy brytyjskim, a polskim środowiskiem wspinaczkowym - mówi Roman Gołędowski. - W drugiej połowie lat 70. kiedy Polacy mogli wyjeżdżać na dalsze wyprawy himalajskie, zawsze mieli kłopot z twardą walutą. Kwitł czarny rynek, dolar dziesięciokrotnie drożej kosztował na tym rynku niż oficjalnie i zawsze pojawiał się problem jak zorganizować wyprawę. Byli wybitni wspinacze, mieliśmy sprzęt, ale bez pieniędzy nie można było nic zrobić. I jednym z pomysłów było połączenie sił z ludźmi z zachodu, którzy przywozili twardą walutę. Te mieszane wyprawy odnosiły duże sukcesy, pamiętne wejścia na Kohe Bandaka (6843 m) i Changabang (6864 m), gdzie Polskę między innymi reprezentował Wojciech Kurtyka. Jednak on książek póki co nie napisał. O tych wyprawach możemy czegoś dowiedzieć się dopiero z książki Johna Portera – podkreśla organizator.
Na 13. Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich nie zabraknie też polskich prelegentów. Warto wspomnieć przede wszystkim Leszka Cichego i Piotra Korczaka, którzy będą dyskutować o tym, czy legendarny brytyjski wspinacz George Mallory w 1924 roku mógł stanąć na szczycie Everestu, oraz Bogumiła Słamę, który opowie o polskim środowisku wspinaczkowym w latach 70. i 80. z charakterystyczną dla siebie werwą i humorem.
Bogumił Słama Wchodzenie na ośmiotysięczniki przestało być jakimś wyczynem, to są sukcesy pojedynczych osób, że weszła będąc w ciąży, że weszło dziecko, ślepy. Każdy głupi to zrobi, jeżeli nie złapie go załamanie pogody
Tego wyjątkowego mówcę warto zobaczyć w akcji "prezentacja” (w tych górskich także był wyjątkowy). – Boguś to chodząca historia polskiego alpinizmu, wieloletni szef "Betlejemki”, schroniska dla taterników na Hali Gąsienicowej, gdzie miał szansę zbierać różnego rodzaju opowieści i plotki związane z wyprawami górskimi. Teraz w niezwykle barwy sposób potrafi te wspomnienia przekazać, lubi też włożyć przysłowiowy kij w mrowisko i porównać obecny stan alpinizmu polskiego z tym sprzed lat – zachęca Gołędowski.
Jednym z ważniejszych punktów programu będzie także opowieść poświęcona legendarnemu inicjatorowi zimowego himalaizmu – Andrzejowi Zawadzie. Spotkanie jest związane z publikacją wspomnieniowej książki Ewy Matuszewskiej "Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady". Wezmą w nim udział uczestnicy kolejnych wypraw "Lidera”.
REKLAMA
Nie można też zapomnieć o paniach, które w tym roku reprezentowane będą przez Annę Czerwińską, Annę Okopińską, Monikę Witkowską, Monikę Rogozińską i Miłkę Raulin, która do tej pory zdobyła 7 z 9 szczytów z Korony Ziemi. Do zakończenia projektu pozostały jej dwa szczyty: Mt Everest i Mt Vinson, na który ma w planie wybrać się tuż po Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich. Miłka ma szanse zostać dziewiątą i zarazem najmłodszą Polką z Koroną Ziemi.
W drugim dniu przeglądu odbędzie się także spotkanie z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, którzy otrzymają nagrody UNICEF-u za udział w akcji pomocowej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.
Równie ciekawie zapowiada się część filmowa PROGRAM PRZEGLĄDU
Niewątpliwym wydarzeniem będzie pokaz Reel Rock Tour 11 – kolejnej odsłony słynnego amerykańskiego cyklu o najlepszych wspinaczach skalnych, pełnego dobrego humoru, ale i refleksji. Warto też zwrócić uwagę na przepiękny film "Splitting Distance – the Descent into a Raging Volcano", opowiadający o zejściu do krateru wulkanicznego z wrzącą lawą na dnie.
REKLAMA
Równie interesująco zapowiada się produkcja Pavlo Barabasza "Pod ciężarem wolności" o dźwigających niewyobrażalne wręcz ładunki tragarzach, którzy od lat zaopatrują schroniska w słowackich Tatrach. Zobaczymy również cenione polskie produkcje: m.in. "Alpine Wall Tour" o wspinaczkowych dokonaniach Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, "Śnieżna Pantera" – jeden z odcinków z udziałem naszego wybitnego skialpinisty Andrzeja Bargiela (przygotowywany dla Canal+ Discovery).
Będzie można także zobaczyć film "Kanczendzonga" – z wyprawy Adama Bieleckiego i Denisa Urubki na ten szczyt, czy też coś z archiwaliów – fragmenty filmu z pierwszej polskiej wyprawy w Karakorum na Malubiting pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego.
Początek 13. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich w piątek 9 grudnia. Spotkania z górami potrwają do niedzieli 11 grudnia.
Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl
REKLAMA
REKLAMA