Dakar 2018: jednośladem przez pustynię. Polski debiutant pewny siebie

Już 6 stycznia wystartuje jubileuszowa 40. edycja "Rajdu Dakar", 10. w Ameryce Południowej. W gronie dziesięciu Polaków będzie jeden debiutant - na motocyklu pojedzie Maciej Giemza.

2018-01-03, 18:14

Dakar 2018: jednośladem przez pustynię. Polski debiutant pewny siebie
Zawodnik na motocyklu KTM podczas Rajdu Dakar. Foto: shutterstock/cristiano barni

Posłuchaj

Rajd Dakar - Maciej Giemza zadebiutuje w rajdzie 1 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mimo młodego wieku motocyklista osiągnął już kilka sukcesów zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. W 2016 roku zdobył tytuł "Mistrza Polski Enduro klasa E1" jak również złoty medal "Drużynowych Mistrzostw Świata Enduro". Maciej Giemza jest zawodnikiem ORLEN Team i w Dakarze pojedzie motocyklem KTM.

Występ w tegorocznym "Rajdzie Dakar" będzie z pewnością największym wyzwaniem w karierze 22-latka. - Trochę podróż w nieznane, a trochę nie. W tym roku ukończyłem cztery rajdy długodystansowe, na których zdobyłem sporo cennego doświadczenia - powiedział motocyklista.

Giemza jest pewny swojej formy i ze spokojem przyjmuje start w rajdzie. Przez lata nauczył się nawigować na motocyklu i jednocześnie trzymać równe tempo - to ma być klucz do sukcesu, by pojawić się na mecie w Cordobie.

REKLAMA

- Mam 22 lata, od dziesięciu ścigam się w rajdach enduro. Tam bardzo często mamy do czynienia z deszczem czy błotem. Dlatego myślę, że takie podstawy przydadzą się na Rajdzie Dakar, gdy warunki pogodowe nas zaskoczą - argumentował zawodnik ORLEN Team.

Największym wyzwaniem dla motocyklistów podczas "Rajdu Dakar" są z pewnością nierówności i wysokości na jakich idzie im rywalizować. Może to być nawet od trzech do pięciu tysięcy metrów n.p.m.

Okres przygotowawczy Maciej Giemza spędził w Krakowie, gdzie znajduje się specjalna sala do ćwiczeń, która inicjuje warunki przebywania na wysokości (poziom tlenu jest tam zmniejszany o połowę).

REKLAMA

Ponadto młody zawodnik w Ameryce Południowej będzie mógł skorzystać z rad swojego nauczyciela Jacka Czachora, który 13. razy ukończył "Rajd Dakar". - Mieć takiego mentora obok siebie to sama przyjemność - chwalił 50-latka.

337 załóg będzie miało do pokonania prawie 9000 km trasy z Peru przez Boliwię do Argentyny. 4500 km to odcinki specjalne.

mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej