Kolejni zatrzymani za ustawianie meczów piłkarskich

Chorwacka policja aresztowała 22 osoby, wśród których znajdują się i znane osobistości ze świata piłki nożnej, pod zarzutem ustawiania meczów. Aresztowania są częścią międzynarodowej akcji.

2010-06-10, 16:01

Kolejni zatrzymani za ustawianie meczów piłkarskich

Dwudziestu Chorwatów i dwóch obywateli Słowenii zostało aresztowanych we wtorek po południu w ramach trwającej w Chorwacji akcji Offside, której celem jest unicestwienie tzw. mafii bukmacherskiej.

Aresztowani są podejrzani o ustawianie meczów pierwszej Piłkarskiej Ligi Chorwackiej (HNL), jak też o dawanie i przyjmowanie łapówek. Podejrzewa się, iż od końca marca do początku lipca ustawiono osiem meczów pierwszoligowych, na których piłkarska ośmiornica zarabiała biorąc udział w zakładach bukmacherskich na całym świecie.

Rzecznik policji chorwackiej Krunoslav Borovec powiedział, że na każdym ustawionym meczu zarabiano 150-300 tysięcy euro. Podejrzani piłkarze dostawali z kolei od 20 do 40 tys. euro za "sprzedanie" meczu.

Według gazet Jutarnji List, Nacional i portalu Index.hr wśród podejrzanych o udział w aferze korupcyjnej znajduje się wiele ważnych osobistości ze świata piłki - zawodnicy, członkowie zarządów kilku klubów pierwszoligowych, działacze oraz właściciele punktów zakładów bukmacherskich. Media spekulują, iż liczba aresztowanych osób najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie.

Akcję pod nazwą Offside przeprowadza policja i Urząd do walki z korupcją i zorganizowaną przestępczością (USKOK). Przesłuchania podejrzanych przez USKOK trwały całą środę a do mediów napływają coraz to nowsze szczegóły dotyczące ustawionych meczów. Jak podaje chorwacka agencja informacyjna HINA, w czwartek po południu sędzia zdecyduje ilu, z 22 aresztowanych, spędzi najbliższy miesiąc w areszcie.

Według chorwackich mediów akcja Offside jest częścią wielkiej międzynarodowej akcji rozpoczętej pod koniec ubiegłego roku. Związana jest ona z dochodzeniem niemieckiej prokuratury dotyczącym sprzedawania meczów w całej Europie, którego rezultatem było m.in. aresztowanie w listopadzie ubiegłego roku w Niemczech dwóch Chorwatów - braci Ante i Milana Szapiny. UEFA potwierdziła wtedy, że najwięcej podejrzanych meczów dotyczy lig w dziewięciu krajach Europy, wśród których znajdowała się i Chorwacja. Od tego czasu USKOK we współpracy z policją oraz Niemcami rozpoczął zakrojone na wielką skalę śledztwo.

Podejrzani o udział w ustawianiu meczów w Chorwacji mogą spędzić w więzieniu do ośmiu lat i otrzymać dożywotni zakaz zajmowania się piłką nożną. USKOK ma też prawo zażądać odebrania im majątku i pieniędzy, jeżeli zostanie udowodnione, że zostały zdobyte drogą przestępczą.

dp, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej