more_horiz
Sport

Troje alpinistów zginęło w masywie Mont Blanc

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:35
Trzech francuskich alpinistów zginęło w czwartek w masywie Mont Blanc, na wysokości 3600 m n.p.m. - poinformowały władze prefektury Haute-Savoie. Alpiniści szli sami, bez przewodnika wysokogórskiego i wpadli w szczelinę.
Mont Blanc
Mont Blanc Foto: foter.com/RichardJames1990

Jak pisze AFP, znajdujący się na granicy francusko-włoskiej masyw Mont Blanc w tym roku jest wyjątkowo oblegany przez alpinistów. Dlatego też lokalne władze 14 lipca ograniczyły dostęp do trasy wspinaczkowej przez szczyt Aiguille du Gouter, przez który prowadzi klasyczna droga na Mont Blanc.

Z powodu tych ograniczeń alpiniści często wybierają inną drogę, która nierzadko okazuje się trudniejsza. Według Pascala Faviera, dyrektora miejscowego biura turystyki, tak też było i w tym przypadku. Trzej Francuzi wybrali trasę, która od wysokości 2500 m n.p.m. jest bardzo stroma.

Od początku letniego sezonu na zboczach Mont Blanc zginęło osiem osób. W tej grupie jest 40-letnia Polka, która zginęła tam 27 czerwca. W zeszłym roku przy próbie zdobycia tego szczytu śmierć poniosło 14 osób, a dwa lata temu 9.


W związku z liczbą śmiertelnych wypadków na Mont Blanc, będących często wynikiem nieostrożności lub braku doświadczenia we wspinaczce, od sierpnia 2017 roku obowiązuje rozporządzenie, które obliguje każdego alpinistę wchodzącego na Mont Blanc do posiadania odpowiedniego wyposażenia.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczny wyczyn Andrzeja Bargiela. Polak zjechał na nartach ze szczytu K2 [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:00
W niedzielę 22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel przeszedł do historii. Jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z wierzchołka K2 - drugi najwyższy szczyt świata (8611 m n.p.m.). Zakopiańczyk udostępnił na swoim facebooku film, w którym zarejestrował zjazd z ośmiotysięcznika. 
rozwiń zwiń