RPA 2010: Szwajcaria zmarnowała swoją szansę z Hondurasem

2010-06-25, 20:01

Szwajcaria zremisowała z Hondurasem 0:0 w meczu Grupy H piłkarskich mistrzostw świata, rozegrany w Bloemfontein.

Obie reprezentacje odpadły z dalszych rozgrywek. Awansowały Hiszpania i Chile, w których bezpośrednim spotkaniu padł wynik 2:1.
Szwajcarzy musieli wygrać dwiema bramkami, żeby bez oglądania się na mecz Hiszpanii z Chile uzyskać awans.

W pierwszej połowie ruszyli więc na bramkę Noela Valladaresa. Nie udało się jednak zdobyć gola ani Tranquillo Barnetcie, ani Erenowi Derdiyokowi, ani Blaise'owi N'Kufo. Honduras ograniczył się do obrony własnej bramki, choć przed meczem miał jeszcze teoretyczne szanse na wyjście z grupy.

Po przerwie niewiele się zmieniło, chociaż Honduranie mieli bardzo dobrą okazję do objęcia prowadzenia, kiedy w 53. minucie David Suazo nie trafił z kilku metrów do bramki Szwajcarów. Piłkarze Ottmara Hitzfelda zrewanżowali się dopiero po dziesięciu minutach strzałem Derdiyoka, z podobnym skutkiem.

Na ostatnie 20 minut Hitzfeld wpuścił swojego najgroźniejszego napastnika - Alexandra Freia, który kilkakrotnie próbował zmienić wynik. Próbowali też Marcus Lichsteiner, Hakan Yakin i ponownie Derdiyok, ale bliżej zdobycia bramki - pierwszej na tym mundialu - byli jednak rywale.

Szwajcarzy, którzy w trzech meczach zdobyli 4 punkty, zajęli dopiero trzecie miejsce w grupie. Honduras zajął ostatnią lokatę z jednym punktem. Grupę wygrali Hiszpanie, którzy po zdobyciu 6 punktów zagrają o ćwierćfinał z Portugalią. Chile przegrało rywalizację w grupie gorszym bilansem bramek i w 1/8 finalu zmierzy się z Brazylią.

Grupa H: Szwajcaria - Honduras 0:0

Żółta kartka - Szwajcaria: Gelson Fernandes. Honduras: Hendry Thomas, David Suazo, Osman Chavez, Wilson Palacios.

Sędzia: Hector Baldassi (Argentyna). Bloemfontein, widzów 28 042.

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Stephane Grichting, Steve von Bergen, Reto Ziegler - Tranquillo Barnetta, Goekhan Inler, Benjamin Huggel (78. Xherdan Shaqiri), Gelson Fernandes (46. Hakan Yakin) - Eren Derdiyok, Blaise Nkufo (69. Alexander Frei).

Honduras: Noel Valladares - Osman Chavez, Maynor Figueroa, Victor Bernardez, Mauricio Sabillon - Edgar Alvarez, Wilson Palacios, Hendry Thomas, Jerry Palacios (78. Georgie Welcome) - Ramon Nunez (67. Walter Martinez), David Suazo (87. Danilo Turcios).