MŚ w snowboardzie: Ligocka 11., złoto dla Australii

Paulina Ligocka-Andrzejewska (AZS AWF Katowice) zajęła jedenaste miejsce w konkurencji halfpipe 9. snowboardowych mistrzostw świata, które odbywają się w hiszpańskim resorcie La Molina w Pirenejach koło Andory. Złote medale zdobyli reprezentanci ... Australii.

2011-01-20, 22:06

MŚ w snowboardzie: Ligocka 11., złoto dla Australii
Paulina Ligocka. Foto: fot. yarrekphoto

W gronie kobiet zwyciężyła 27-letnia Holly Crawford, a wśród mężczyzn 21-letni Nathan Johnstone. Broniąca tytułu Chinka Jiayu Liu stanęła na najniższym stopniu podium, natomiast złoty medalista poprzedniego turnieju w Korei Południowej w 2009 roku Japończyk Ryo Aono uplasował się na ósmej pozycji.

Crawford i Johnstone, dzieląc się z mediami radością mówili, że przeciętnemu Europejczykowi Australia kojarzy się zapewne z krajem niezachodzącego słońca, upałami, kangurami czy misiami koala. - Ale mamy też świetne warunki narciarskie. W naszych Alpach od czerwca do końca sierpnia pada śnieg i to na sporym obszarze. Pasmo górskie ciągnie się na długości 320 km.

Czwartkowy wyczyn tej pary nie jest snowboardowym "rodzynkiem". Rok temu mistrzynią olimpijską została Torah Bright, a dwa lata temu srebrny medal mistrzostw świata zdobyła... Crawford. Natomiast w 1999 roku brązowy medal w snowcrossie wywalczył Zeke Steggall.

Australia w klasyfikacji medalowej MŚ ma już zatem trzy medale i wyprzedziła Polskę z dwoma brązowymi, które ma w kolekcji Ligocka.

REKLAMA

Urodzona 25 maja 1984 roku w Gliwicach Ligocka jest jedyną osobą w historii tej dyscypliny w kraju, która stawała na podium mistrzostw świata (w 2007 i 2009 roku). W rozmowie z PAP przyznała przed wyjazdem do Hiszpanii, że nie czuje się komfortowo.

- Trudno się czuć inaczej, kiedy ostatni raz na zgrupowaniu kadry byłam w... kwietniu. Natomiast w Sylwestra zostałam poinformowana przez związek, że za kilka dni są zawody w Davos, będące kwalifikacją do reprezentacji. Mimo, że nie wykonałam najtrudniejszych skoków, nie chcąc ryzykować kontuzji, zajęłam ósme miejsce - powiedziała.

Olimpijka igrzysk Turyn 2006 i Vancouver 2010 przypomniała o zawirowaniach w Polskim Związku Snowbordu, które odbiły się na przygotowaniach.

W lipcu minionego roku, na zjeździe związku w Nowym Targu, AZS AWF Katowice, w proteście wobec polityki tej organizacji, a zwłaszcza stosunku do byłych oraz obecnych zawodników, zwrócił mandaty delegatów i wystąpił ze struktur. Tym samym Paulina Ligocka oraz jej kuzyni - Mateusz i Michał, a także Zuzanna Smykała "nie istnieli" dla PZSnow. Dopiero ponowne wstąpienie w grudniu sprawiło, że snowboardziści katowickiego klubu zostali zgłoszeni do zawodów Pucharu Świata oraz innych imprez.
Bardzo dobrze spisały się w czwartek Chinki. Poza Liu, która wywalczyła brązowy medal, piąta była Zhifeng Sun, a szósta Xuetong Cai.

REKLAMA

Halfpipe w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza "połowę rury". Słowo to jest zarówno określeniem samego śnieżnego obiektu, jak również konkurencji, którą się na nim rozgrywa. Dzięki niej narodził się szeroko rozumiany freestyle.
Historia snowboardu utożsamiana jest z tą właśnie konkurencją. Regulaminowy halfpipe ma długość od 100 do 140 metrów. Boczne ściany rynny mają wysokość od 3 do 4,5 metra. Startujący zawodnicy zjeżdżają w śnieżnej rynnie wykonując akrobatyczne ewolucje. Skoki te oceniane są przez sędziów decydujących o wyniku.
Przeprowadzane są dwie rundy kwalifikacyjne. W finałowej każdy z zawodników dysponuje dwoma przejazdami, ale przy ustalaniu ostatecznego rankingu bierze się pod uwagę tylko jeden najlepszy.

Podstawową wykładnią oceny ewolucji jest zasada różnorodności oraz trudnościwykonywanych ewolucji. Ważnym elementem "pajpowych" zawodów jest muzyka. Znalazła ona nawet specjalne miejsce w regulaminie zawodów.
W piątek odbędzie się slalom równoległy oraz kwalifikacje w nowej konkurencji w programie MŚ - slopestyle.

 

Wyniki halfpipe 9. snowboardowych MŚ:


    mężczyźni
 1. Nathan Johnstone (Australia)     26,8 pkt
 2. Iouri Podladtchikov (Szwajcaria) 26,2
 3. Markus Malin (Finlandia)         24,3
 4. Christian Haller (Szwajcaria)    23,9
 5. Ilkka-Eemeli Laari (Finlandia)   23,7
 6. Patrick Burgener (Szwajcaria)    22,8
...
27. Michał Ligocki (Polska)          17,9


    kobiety
 1. Holly Crawford (Australia)       26,7 pkt
 2. Ursina Haller (Szwajcaria)       23,4
 3. Liu Jiayu (Chiny)                22,5
 4. Rebecca Sinclair (Nowa Zelandia) 22,0
 5. Sun Zhifeng (Chiny)              21,1
 6. Cai Xuetong (Chiny)              18,7
...
11. Paulina Ligocka (Polska)         10,9

REKLAMA

 

pk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej