Afera korupcyjna. Singapur na świeczniku
Po opublikowaniu przez Europol raportu o ustawieniu ponad 380 meczów piłkarskich na Starym Kontynencie, pod presją międzynarodowej opinii znalazł się Singapur.
2013-02-05, 15:45
Jego obywatelem jest poszukiwany przez władze Włoch biznesmen Dan Tan.
Włoskie organy sprawiedliwości wielokrotnie podejrzewały Tana o udział w ustawianiu meczów na Półwyspie Apenińskim, a jego nazwisko figuruje także w opublikowanym w poniedziałek w Hadze raporcie Europolu.
Władze Singapuru zapewniają, że współpracują z Włochami poprzez Interpol i udzielili im wszystkich wymaganych informacji. Tym niemniej podejrzany w dalszym ciągu pozostaje na wolności. Należące do najzamożniejszych na świecie azjatyckie państwo-miasto od dłuższego czasu zmaga się z korupcją w futbolu.
W maju ubiegłego roku zarzuty usłyszał także jeden z wiodących sędziów oraz były piłkarz ligi malezyjskiej, którzy mieli zmówić się w celu ustawienia wyniku meczu ekstraklasy.
REKLAMA
Z kolei inny biznesmen Wilson Raj Perumal koordynował działania korupcyjne od wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Poszukiwany przez władze Singapuru uciekł do Anglii, gdzie kontynuował proceder. Za ustawianie meczów zatrzymano go w Finlandii.
Zastępca dyrektora ds. rozwoju futbolu, działacz Singapurskiej Federacji Piłkarskiej, powiedział agencji Associated Press, że korupcja w futbolu istnieje nie tylko w Azji. - To problemy globalny. Zamierzamy więc współpracować z odpowiednimi władzami, zarówno w kraju, jak i na szczeblu międzynarodowym, aby agresywnie zwalczać ustawianie meczów. Podchodzimy do tego tematu naprawdę poważnie - zapewnił.
W lutym ubiegłego roku 18 piłkarzy w Malezji zostało zdyskwalifikowanych na okres od dwóch do pięciu lat za korupcję. W Chinach sądy wymierzyły wyroki pozbawienia wolności sędziom i zawodnikom, których oskarżono o przyjmowanie łapówek. Z kolei po skandalu z 2011 roku w Korei Południowej zarzuty usłyszało 46 aktywnych i byłych graczy.
***
REKLAMA
Z raportu Europolu wynika, że w ostatnich latach w Europie ustawionych mogło być ponad 380 meczów piłkarskich, w tym w eliminacjach mistrzostw świata i Europy oraz dwa w Lidze Mistrzów. Zidentyfikowano 425 osób uwikłanych w proceder sprzedawania meczów (w latach 2008-2011) - zawodników, sędziów i zwykłych kryminalistów.
Ujawnione do tej pory zyski z zakładów bukmacherskich na ustawione spotkania to osiem milionów euro, a dwa miliony miały być przeznaczone na łapówki dla piłkarzy i sędziów. Aktem oskarżenia objęto już wiele osób.
Europol poinformował także, że kolejne 300 podejrzanych meczów rozegrano w Afryce, Azji i Ameryce Płd. i Środkowej.
mr
REKLAMA
REKLAMA