Transfery 2013: piłkarze w cieniu trenerów
Tegoroczne okienko transferowe zasadniczo różni się od tych poprzednich lat. Bohaterami największych transferów nie są bowiem piłkarze, ale trenerzy.
2013-07-31, 17:20
Rotacje na stanowiskach szkoleniowców największych klubów piłkarskich zwykle nie odbywają się tak często. Pod tym względem trwające lato jest wyjątkowo gorące.
Trenerzy zmieniali się w czołowych klubach Anglii, Hiszpanii, Niemiec i Francji. Ich cele się różnią - część z nich wraca do klubów, z którymi odnosiła sukcesy, inni spróbują sił w zupełnie nowych rozgrywkach. Jedni będą starać się utrzymać dominację, inni postarają się przywrócić swoim klubom utraconą świetność.
Trenerzy medialni jak zawodnicy
Naturalnie nie zabrakło spektakularnych, wielomilionowych transferów piłkarzy, takich jak te Radamela Falcao, Edinsona Cavaniego czy Thiago Alcantary. Jak co roku, kibice piłkarscy mogli też śledzić transferowe sagi zakończone fiaskiem, którym towarzyszyła ogromna liczba plotek.
Temat odejścia z Borussi Roberta Lewandowskiego wydaje się być już wyeksploatowany do cna, dziennikarzom wydaje się brakować koncepcji na kolejne artykuły. W takiej sytuacji na pierwszy plan rynku transferowego wychodzi kwestia tego, czy londyński Tottenham przyjmie którąś z kolejnych astronomicznych ofert Realu za Garetha Bale’a. Ale i ten temat blednie chociażby w porównaniu z zakończeniem kariery przez sir Alexa Fergusona w Manchesterze United. A jego odejście to tylko jedno z wielu wydarzeń w świecie szkoleniowców czołowych klubów.
Zazwyczaj trenerzy w cieniu zawodników, kierując poczynaniami drużyn zza lini bocznej, dbając o atmosferę w szatni i wpajając taktyczne koncepcje. Nie można jednak nie zauważać, że bez odpowiedniego menedżera żaden zespół nie odniesie sukcesu.
REKLAMA
Rotacje u odwiecznych rywali
W nowym sezonie hiszpańskiej ekstraklasy Real poprowadzi Włoch Carlo Ancelotti. Odwiecznego rywala „Królewskich”, drużynę Barcelony – Geraldo Martino. Powody odejścia poprzednich szkoleniowców są skrajnie inne – Jose Mourinho zaliczył chyba najgorszy sezon w karierze, Tito Vilanova był natomiast zmuszony opuścić zespół z Katalonii ze względu na nawrót raka ślinianki.
Mourinho od dłuższego czasu nie ukrywał, że myśli o powrocie do Anglii, bo tam kibice doceniali jego pracę. Będzie to jego drugie podejście do pracy w drużynie Chelsea, z którą zdominował angielskie rozgrywki, dwukrotnie wygrywając mistrzostwo Premier League.
Po odejściu Fergusona z Manchesteru United nowym menedżerem został David Moyes, który stanie przed arcytrudnym zadaniem zastąpienia żywej legendy aktualnego mistrza Anglii.
- Wiem, jak trudno będzie kontynuować pracę najlepszego trenera w historii, ale szansa objęcia tej funkcji w MU nie zdarza się często i naprawdę czekam już na rozpoczęcie pracy w tym klubie - przyznał Moyes po podpisaniu kontraktu. Lokalny rywal „Czerwonych Diabłów” pożegnał dotychczasowego trenera, Roberto Manciniego. Jego rolę przejął Manuel Pellegrini, który w poprzednim sezonie prowadził Malagę i doszedł z nią do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.
Wyzwania Bundesligi i Serie A
W Niemczech, gdzie sezon ligowy startuje 9 sierpnia, największym wydarzeniem była zmiana w Bayernie Monachium. Jupp Heynckes przed przejściem na sportową emeryturę zdobył w Bawarczykami wszystko co możliwe - Puchar Europy, mistrzostwo Niemiec i puchar kraju. Na dodatek w stylu, który na długo zostanie zapamiętany. Tak wysoko zawieszoną poprzeczkę spróbuje pokonać jego następca - znany z pracy w Barcelonie Josep Guardiola. Przygodę z monachijskim gigantem rozpoczął jednak od falstartu. W meczu o Superpuchar Niemiec uległ Borussii Dortmund 2:4.
Nowego trenera ma także mistrz Francji. Były piłkarz i selekcjoner "Trójkolorowych" Laurent Blanc zastąpił wspomnianego Ancelottiego, który przeniósł się do Realu, choć miał jeszcze ważny kontrakt we Francji (dlatego Real wypłaci PSG odszkodowanie). Blanc to mistrz świata z 1998 i Europy z 2000 roku. Może się pochwalić sukcesami także w roli szkoleniowca. W 2009 roku triumfował z Girondins Bordeaux w ekstraklasie. W latach 2010-12 był selekcjonerem "Trójkolorowych". W lidze zadebiutuje 9 sierpnia - tego dnia na inaugurację sezonu PSG zagra na wyjeździe z Montpellier.
We Włoszech (start sezonu 25 sierpnia) trenera zmieniono m.in. w drużynie wicemistrza kraju - Napoli. Rafael Benitez zastąpił pod koniec maja Waltera Mazzarriego, który sam zrezygnował z pracy w Neapolu i podpisał kontrakt z Interem.
- Te cztery ostatnie lata były fantastyczne. Dziękuję prezesowi Aurelio De Laurentiisowi, który do ostatniej chwili próbował skłonić mnie do zmiany decyzji. Uważam jednak, że dobrze byłoby trochę się przewietrzyć - powiedział Mazzarri, który teraz będzie próbował odbudować Inter.
W klubie z Mediolanu pracę z powodu słabych wyników stracił Andrea Stramaccioni. Nękany m.in. problemami zdrowotnymi Inter - triumfator Ligi Mistrzów 2010 - na koniec rozgrywek Serie A zajął dopiero dziewiątą pozycję, ze stratą 33 punktów do lidera, Juventusu Turyn.
Warto odnotować także nazwisko nowego szkoleniowca AS Roma. Rudi Garcia, były opiekun OSC Lille (najlepszy trener Francji 2011 według "France Football), zastąpił w stolicy Włoch tymczasowego szkoleniowca drużyny Aurelio Andreazzolego, który zajął z rzymianami szóste miejsce w Serie A.
Zmiany trenerów w czołowych klubach Europy (w nawiasie poprzedni i nowy trener):
Bayern Monachium (Jupp Heynckes - Josep Guardiola)
Barcelona (Tito Vilanova - Gerardo Martino)
Real Madryt (Jose Mourinho - Carlo Ancelotti)
Valencia (Ernesto Valverde - Miroslav Djukic)
Real Sociead (Philippe Montanier - Jagoba Arrasate)
Malaga (Manuel Pellegrini - Bernd Schuster)
Manchester United (Alex Ferguson - David Moyes)
Manchester City (Roberto Mancini - Manuel Pellegrini)
Chelsea (Rafael Benitez - Jose Mourinho)
Paris Saint Germain (Carlo Ancelotti - Laurent Blanc)
SSC Napoli (Walter Mazzarri - Rafael Benitez)
Inter Mediolan (Andrea Stramaccioni - Walter Mazzarri)
AS Roma (Aurelio Andreazzoli - Rudi Garcia)
psl
REKLAMA