Uniwersjada: złoty medal Krzysztofa Bieguna na dużej skoczni

2013-12-20, 21:50

Krzysztof Biegun. Foto: PAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT

Krzysztof Biegun (AWF Katowice) zdobył w Predazzo złoty medal 26. Zimowej Uniwersjady w skokach na dużym obiekcie.

Wcześniej na podium po raz czwarty stanęła jego koleżanka z uczelni Weronika Nowakowska-Ziemniak w biathlonowym biegu ze startu wspólnego.
Pozostałe medale w konkursie skoków wywalczyli Fin Sami Niemi - srebrny oraz Japończyk Junshiro Kobayashi - brązowy.
Lokaty pozostałych biało-czerwonych w piątkowym konkursie: 8.Aleksander Zniszczoł, 9. Bartłomiej Kłusek (obaj AWF Katowice), 16. Andrzej Zapotoczny (Podhalańska Państwowa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu), 23. Jakub Kot (AWF Kraków), 25. Stanisław Biela (AWF Katowice).
Biegun stanął na podium w Trentino już po raz trzeci. Poprzednio z kolegami wywalczył złoto w drużynowym konkursie oraz srebro w indywidualnym na obiekcie HS 106.
W piątek, przedostatniego dnia uniwersjadowej rywalizacji, na 12,5-kilometrowej trasie biathlonowego biegu ze startu wspólnego od Nowakowskiej-Ziemniak lepsza była tylko Czeszka Jitka Landova. Trzecie miejsce wywalczyła Ukrainka Irina Warwyniec. Tuż za podium uplasowała się Monika Hojnisz (AWF Katowice), a kolejna z Polek Anna Mąka (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu) była 17.
Nowakowska-Ziemniak wcześniej zdobyła dwa złote medale (sprint 7,5 km i na dochodzenie na 10 km) oraz srebro w biegu na 15 km.
Po piątkowych konkurencjach Polska ma w dorobku 23 krążki, po dziesięć złotych i srebrnych oraz trzy brązowe i zajmuje drugie miejsce w tabeli medalowej. Prowadzi Rosja 14-14-17, a trzecie miejsce zajmuje Korea Płd 8-9-7.

Bilans medalowy Polaków w 26. Zimowej Uniwersjadzie, kończącej się 21 grudnia:

złote

Krzysztof Biegun (AWF Katowice) - skoki narciarskie (HS-134)
Adam Cieślar (AWF Katowice) - kombinacja norweska - metoda Gundersena
Mateusz Habrat (AWF Kraków) - narciarstwo dowolne - skicross
Weronika Nowakowska-Ziemniak (AWF Katowice) - biathlon - sprint 7,5 km
Weronika Nowakowska-Ziemniak (AWF Katowice) - biathlon - na dochodzenie na 10 km
Jan Szymański (AWF Poznań) - łyżwiarstwo szybkie - 5000 m
Jan Szymański (AWF Poznań) - łyżwiarstwo szybkie - 1500 m
Maryna Gąsienica-Daniel (AWF Katowice) - narciarstwo alpejskie - slalom gigant
Szczepan Kupczak, Paweł Słowiok, Adam Cieślar (wszyscy AWF Katowice) - drużynowa kombinacja norweska (Gundersen)
Aleksander Zniszczoł, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Biegun (wszyscy AWF Katowice) - drużynowy konkurs skoków

srebrne

Karolina Chrapek (AWF Katowice) - narciarstwo alpejskie - slalom gigant
Natalia Czerwonka (AWF Kraków) - łyżwiarstwo szybkie - 1500 m
Krzysztof Biegun (AWF Katowice) - skoki narciarskie (HS 106)
Monika Hojnisz (AWF Katowice) - biathlon - sprint 7,5 km
Monika Hojnisz (AWF Katowice) - biathlon - na dochodzenie na 10 km
Weronika Nowakowska-Ziemniak (AWF Katowice) - biathlon - 15 km
Weronika Nowakowska-Ziemniak (AWF Katowice) - biathlon - ze startu wspólnego na 12,5 km