more_horiz
Sport

Sebastian Szczęsny: trener Horngacher odmienił Piotra Żyłę

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 20:47
Po siedmiu z 28 konkursów indywidualnych Pucharu Świata w skokach narciarskich dwóch Polaków znajduje się na podium klasyfikacji generalnej. Drugi jest Piotr Żyła, a trzeci Kamil Stoch. -  Nie jestem zaskoczony wysoką dyspozycją Piotra Żyły. Już wcześniej ujawniał potencjał. Mocno poszedł w górę pod wodzą nowego trenera Stefana Horngachera, który go zmienił - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Sebastian Szczęsny z TVP Sport.
Audio
  • 19.12.18 Sebastian Szczęsny: Piotr Żyła to światowa czołówka
Engelberg, Szwajcaria: Piotr Żyła zajął drugie miejsce w konkursie skoków Pucharu Świata
Engelberg, Szwajcaria: Piotr Żyła zajął drugie miejsce w konkursie skoków Pucharu Świata Foto: PAP/Grzegorz Momot

Kamil Stoch broni wywalczonej w poprzednim sezonie Kryształowej Kuli i od początku wymieniany był w gronie faworytów. W żadnym z dotychczasowych konkursów nie zajął miejsca gorszego niż dziewiąte i na koncie ma 365 punktów.

Sporą niespodzianką jest natomiast postawa Żyły. Blisko 32-letni skoczek wcześniej zapracował na miano nieobliczalnego - w dorobku ma brązowy medal mistrzostw świata Lahti 2017 i drugie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni w tym samym sezonie. Teraz jednak imponuje regularnością. Najsłabszy wynik to szósta pozycja w Wiśle. Łącznie zgromadził 445 pkt.

- To nie jest szokujące. Skoczkowie ze światowej czołówki, a Piotrek do niej się zalicza, tak mają - mówił Sebastian Szczęsny.  - Skacze bardzo powtarzalnie, popełnia drobne błędy, on je czuje, to są detale. Dla postronnych obserwatorów są to skoki bezbłędne - dodał komentator.

Jedyne czego Polakom brakuje w tym sezonie to indywidualnego zwycięstwa, bo triumfować udało im się tylko w jedynym dotychczasowym konkursie drużynowym - na inaugurację w Wiśle. Żyła trzykrotnie był drugi i dwa razy trzeci. Stoch ma na koncie jedno drugie miejsce i dwa trzecie. Najbliższą okazją do zmiany tego stanu rzeczy będzie Turniej Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs w Oberstdorfie zaplanowano na 30 grudnia.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem "Magazynu sportowego" był Andrzej Grabowski.

Data emisji: 19.12

Godzina emisji: 19.37

PR24