more_horiz
Sport

Muhammad Ali i najdroższe rękawice bokserskie świata

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 16:51
Dwie pary rękawic legendy boksu Muhammada Alego - jedna z walki z Sonnym Listonem w 1964 roku, a druga z pojedynku z Joe Frazierem w 1971 - zostały sprzedane na aukcji za łączną sumę 771 696 dolarów.
Rękawice Muhammada Alego w jednym z muzeów w USA
Rękawice Muhammada Alego w jednym z muzeów w USAFoto: Wikipedia/Mark Pellegrini

Jak poinformował organizator aukcji David Kohler, jest to rekordowa suma osiągnięta w publicznej licytacji za pamiątki bokserskie. Nabywca rękawic, za które zapłacił po 385 848 dolarów za parę, prosił o zachowanie anonimowości.

Jednak jeszcze wyższą cenę uzyskała para rękawic Alego z pojedynku z Floydem Pattersonem w 1965 roku. W styczniu podczas zamkniętej uroczystości z okazji 70. urodzin pięściarza w Las Vegas jeden z gości kupił je za 1,1 mln dolarów.

Walkę z Listonem Ali, występujący wówczas jeszcze jako Cassius Clay, wygrał przez nokaut w siódmej rundzie. Z kolei potyczkę z Frazierem, uważaną za klasyk boksu zawodowego, po piętnastorundowym boju przegrał.

Dochód z aukcji zostanie podzielony na rzecz fundacji Alego oraz na leczenie córki zmarłego trenera boksera Angelo Dundee'ego, Terri, chorej na stwardnienie rozsiane.

W tym samym czasie aukcję swoich pamiątek bokserskich zorganizował borykający się z problemami finansowymi Evander Holyfield. Najwięcej kosztowały rękawice ze słynnej walki z 1997 roku, kiedy to Mike Tyson odgryzł mu kawałek ucha. Zapłacono za nie 35 tys. dolarów.

mr

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem