Bronisław Komorowski

Jeszcze przed południem rozpocznie się kolejna tura negocjacji klubowych w sprawie ustawy kompetencyjnej.

2009-04-22, 08:17

Bronisław Komorowski

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Jeszcze przed południem rozpocznie się kolejna tura negocjacji klubowych w sprawie ustawy kompetencyjnej. Marszałek Sejmu, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia zapowiedział, że dziś spotka się w tej sprawie z klubem Prawa i Sprawiedliwości. Bronisław Komorowski poinformował, że konsultował już tę sprawę z Platformą i ludowcami.

Dodał, że dopiero wczoraj przekazał klubom propozycję ustawowej regulacji kompetencji w kwestiach związanych z polityką europejską.

Projekt ustawy został również wysłany do premiera i prezydenta. W opinii marszałka Bronisława Komorowskiego ustawa powinna zostać szybko przyjęta, ponieważ leży w interesie wszystkich. Wspólny Interes polega na tym, by w przyszłości uniknąć kompromitujących sytuacji na arenie międzynarodowej.

Już wiadomo, że PiS będzie przeciwne wielu zapisom z ustawy kompetencyjnej. Z kolei kancelaria prezydenta wielokrotnie podkreślała, że sprawy kto reprezentuje Polskę za granicą na różnego rodzaju szczytach, są uregulowane w Konstytucji.

REKLAMA

Według Bronisława Komorowskiego nie jest to do końca jasne i dlatego - żeby uniknąć w przyszłości kolejnych "wpadek" - należy zmienić prawo w tej materii. Marszałek zaznaczył, że byłby za tym nawet, gdyby prezydentem był Donald Tusk, a premierem też człowiek Platformy - Grzegorz Schetyna.

Marszałek Sejmu ma nadzieję, że prace nad ustawą medialną zostaną zakończone do wakacji. W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych.

Bronisław Komorowski, który był gościem  Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreślił potrzebę zracjonalizowania wydatków w mediach publicznych. Zdaniem marszałka Sejmu, nadawcy publiczni powinni skoncentrować się na misyjnym charakterze swojej działalności oraz na uniezależnieniu od polityków.

Projekt uzgodniony przez PO i SLD przewiduje zastąpienie abonamentu przez finansowany z budżetu Fundusz Zadań Publicznych. Abonament ma być zlikwidowany od przyszłego roku. Funduszem ma zarządzać 7-osobowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Pieniądze z Funduszu mają być przeznaczone na finansowanie zadań misyjnych. Programy misyjne będą realizować nadawcy publiczni i niepubliczni, którym KRRiTV perzyna licencję programową. Licencja będzie ważna dwa lata.

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej