Politycy o spotkaniu prezydenta z Radosławem Sikorskim i ustawie medialnej
Politycy, którzy gościli w audycji "Śniadanie w Trójce" dyskutowali o przeciekach z rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.
2008-07-19, 12:19
Posłuchaj
Politycy, którzy gościli w audycji "Śniadanie w Trójce" dyskutowali o przeciekach z rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Rozmowa, dotycząca negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi na temat tarczy antyrakietowej, odbyła się 4 lipca. Jej fragmenty rozmowy opublikował wczoraj "Dziennik".
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak uważa, że istnieje jeszcze realna szansa na pozytywne rozwiązanie kwestii budowy w Polsce elementów tarczy. Minister Stasiak podkreślił jednoczesnie, że nieuprawnione ujawnienie tajnych informacji jest zagrożeniem dla polskiej racji stanu.
Zdaniem posła PO Jarosława Gowina przecieki z rozmowy to ostatni sygnał alarmowy dla polityków, by ograniczyć język konfliktu i obszar sporu na linii rząd-prezydent. Gowin wyjaśnił na antenie Radiowej Trójki, że należy wyeliminować ważne kwestie polityki zagranicznej z wewnętrznych rozgrywek. Poseł Platformy widzi jednak także pozytywne aspekty tej sytuacji. Jego zdaniem rozmowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z szefem dyplomacji udowadnia, że obaj są patriotami i zależy im na bezpieczeństwie Polski.
Eurodeputowany Adam Bielan uważa, że przy dobrej woli prokuratury łatwo będzie dojść do tego, kto poinformował prasę o przebiegu spotkania prezydenta z szefem MSZ. Polityk Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że według doniesień Informacyjnej Agencji Radiowej 10 lipca miała się odbyć w Belwederze ceremonia podpisania umowy o tarczy. Europoseł PiS dodał, że jeśli okazałoby się, że premier Donald Tusk zrezygnował z podpisania umowy, bo nie chciał, by doszło do tego w siedzibie prezydenta, to byłaby to sprawa bulwersująca. Zdaniem europosła sprawą powinna się wtedy zająć komisja śledcza - o ile nie Trybunał Stanu.
REKLAMA
Poseł Lewicy Wojciech Olejniczak uważa natomiast, że dyskusja o przebiegu rozmowy Lecha Kaczyńskiego z Radosławem Sikorskim odwraca uwagę opinii publicznej od istoty problemu. Poseł Lewicy wyjaśnił, że zamiast koncentrować się na warunkach umowy z Amerykanami, wszyscy zastanawiają się, kto jest źródłem przecieku do prasy. Wojciech Olejniczak dodał, że sytuacja ta pokazała, iż politycy prawicy nie umieją się porozumieć w tak ważnej dla Polski kwestii. Zdaniem Olejniczaka ujawnione fragmenty rozmowy nie stawiają Lecha Kaczyńskiego w dobrym świetle.
Według Janusza Piechocińskiego z PSL opinia publiczna jest zaszokowana przebiegiem rozmowy Radosława Sikorskiego z prezydentem, gdyż wszyscy byli przekonani, że doszło do - chociaż częściowego - porozumienia. Poseł dodał, że po kontrowersyjnej podróży Anny Fotygi do Waszyngtonu wydawało się, iż sytuacja została załagodzona. Jednak przeciek opublikowany w prasie temu zaprzeczył.
Politycy są zgodni, że przeciek tajnej dyskusji z Pałacu Prezydenckiego może negatywnie wpłynąć na przebieg rozmów z Amerykanami. Ich zdaniem istnieje także ryzyko, że odbije się to także niekorzystnie na wizerunku kraju.
Wczoraj Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zawiadomiło prokuraturę o popełnieniu przestępstwa "o nieuprawnionym ujawnieniu informacji niejawnych", związanych ze spotkaniem prezydenta z szefem MSZ. Chodzi o przedostanie się do mediów fragmentów tajnej rozmowy między Lechem Kaczyńskim a Radosławem Sikorskim w sprawie tarczy antyrakietowej. Fragmenty tej rozmowy opublikował "Dziennik".
REKLAMA
Z informacji uzyskanych przez IAR wynika, że uroczyste podpisanie polsko-amerykańskiej umowy rządowej w sprawie tarczy antyrakietowej planowano na 10 lipca w Belwederze, w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rząd odstąpił jednak od zamiaru podpisania umowy, która - według informacji IAR - przewidywała między innymi zgodę na stałe stacjonowanie w Polsce jednej amerykańskiej baterii rakiet typu Patriot oraz możliwości zakupienia przez nas dodatkowych baterii rakiet.
Trwa dyskusja polityczna nad losem ustawy medialnej. Głosowanie nad wetem zgłoszonym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego zaplanowano na przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu.
Przewodniczący Klubu Lewicy Wojciech Olejniczak potwierdził w audycji "Śnadanie w Trójce", że jego klub w poniedziałek zdecyduje, jak posłowie Lewicy będą głosowali w sprawie weta prezydenta do nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PO.
Wojciech Olejniczak przyznał, że posłowie klubu Lewicy nie są jednomyślni w tym, czy poprzeć weto prezydenta czy je odrzucić. Szef klubu Lewicy przypomniał warunki SLD, jakie muszą być spełnione podczas prac nad ustawą medialną: media publiczne i komercyjne muszą być niezależne od rządu, kwestie przyznawania częstotliwości oraz cyfryzacji powinny podlegać niezależnej Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a finansowanie mediów publicznych powinno być przejrzyste i niezależne. Według SLD zmieniona musi być też ustawa o KRRiT.
REKLAMA
Zdaniem Jarosława Gowina z PO część postulatów SLD jest racjonalna i możliwa do dyskusji. Gowin przyznał, że Platforma różni się z SLD w sprawie abonamentu. Podkreślił, że zmiany w ustawie medialnej musza wiązać się między innymi z odejściem od upartyjnienia kierownictwa publicznych mediów, co praktykowała rządowa koalicja PiS-LPR-Samoobrona. Zdecydowanie zaprotestował w tej sprawie Adam Bielan z PiS. Podkreślił, że nikt z obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia nie należy do żadnej partii.
Adam Bielan uważa, że Sojusz Lewicy Demokratycznej nie powinien mieć żadnych wątpliwości podczas głosowania nad wetem prezydenta do ustawy medialnej. Zauważył, że przewodniczący Klubu Lewicy Wojciech Olejniczak osobiście skrytykował ustawę zawetowaną przez prezydenta.
Janusz Piechociński z PSL wyraził opinię, że ustawa, którą zawetował prezydent, skoncentrowała się tylko na wpływie polityków na wyłonienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak określił, ustawa jest " cząstkowo dobra".
Przedwczoraj ustawa medialna była jednym z tematów spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim.
REKLAMA
REKLAMA