"Der Spiegel": Podzielone społeczeństwo

W 18 lat po zjednoczeniu obu państw niemieckich Niemcy ze wschodu i zachodu nadal nie tworzą jednego społeczeństwa.

2007-11-06, 15:32

"Der Spiegel": Podzielone społeczeństwo

W 18 lat po zjednoczeniu obu państw niemieckich Niemcy ze wschodu i zachodu nadal nie tworzą jednego społeczeństwa. Do takiego wniosku doszedł opiniotwórczy tygodnik Der Spiegel po przeprowadzeniu badań obejmujących młodsze i starsze pokolenie Niemców.

Der Spiegel poprosił o opinie 500 osób w wieku od 14 do 24 lat, które albo same nie przeżyły podziału Niemiec albo są zbyt młode, by go pamiętać. Te same pytania gazeta postawiła jednocześnie Niemcom w wieku od 35 do 50 lat, którzy wcześniej byli obywatelami NRD lub RFN.

Badania wykazały, że wielu Niemców ze wschodu nadal z sentymentem wspomina Niemiecką Republikę Demokratyczną. Aż 92 procent starszych ankietowanych przyznało, że w czasach NRD czuli większe wsparcie socjalne ze strony państwa niż obecne.

73 procent starszych Niemców ze wschodu przekonanych jest, że socjalizm nie był złym ustrojem, a jedynie źle wprowadzanym w życie. Taką opinię wyraziło też 47 przedstawicieli młodszego pokolenia na wschodzie Niemiec.

REKLAMA

Gdyby oba państwa niemieckie istniały nadal, ponad jedna trzecia wschodnich Niemców - niezależnie od wieku - chciała by dziś żyć w NRD. 90 procent zachodnich Niemców wybrałoby Republikę Federalną Niemiec.

Przedstawiając wyniki ankiety Der Spiegel dochodzi do wniosku, że różnice między młodymi Niemcami są mniejsze niż między przedstawicielami starszego pokolenia. Jednak w obu grupach wiekowych większość jest przekonana, że Niemcy ze wschodu i zachodu nadal różnią się od siebie.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej