"Guardian": Policyjna super-baza
2008-01-15, 10:46
Wysokiej rangi policjanci brytyjscy prowadzą rokowania z FBI w sprawie utworzenia międzynarodowej bazy danych biometrycznych przestępców i terrorystów – pisze The Guardian. Rozmowy prowadzone są z inicjatywy amerykańskiej. FBI proponuje program „Serwer na niebie” realizowany w ramach istniejącego już policyjnego konsorcjum Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.
Wymiana w ramach programu „Serwer na niebie” obejmowałaby dane biometryczne, dane tęczówki oka, linii papilarnych palców i dłoni oraz dane personalne osób uznanych za niebezpieczne. Przewiduje się, że wspólna baza danych dostępna dla policji wymienionych państw będzie zawierać miliony elektronicznych „teczek” osób podejrzanych o działalność kryminalną lub terrorystyczną.
Według dziennika The Guardian, Amerykanie naciskają na jak najszybsze podpisanie porozumienia i uruchomienie bazy danych. Brytyjczycy chcą w pierwszym rzędzie ustalić zakres wymienianych informacji oraz gwarancje bezpieczeństwa systemu. Po licznych przypadkach zagubienia danych milionów obywateli przez brytyjską administrację państwową, w Londynie myśli się z niepokojem o dzieleniu się danymi z administracją innych, choćby nawet najbardziej zaprzyjaźnionych państw.
Głównym partnerem FBI w rokowaniach jest brytyjska agencja policyjna prowadząca bazę danych IDENT1, w której utrzymywane są dane ponad 7 milionów osób. Wykorzystuje się ją w śledztwach kryminalnych. Jest to wciąż niedoskonała baza. Znajdują się w niej zarówno dane osób, które nie popełniły żadnych przestępstw lub wykroczeń jak i odciski palców osób niezidentyfikowanych.
REKLAMA
Program „Serwer na niebie” ma zgodnie z propozycją FBI obejmować dane trzech kategorii osób. Do pierwszej zaliczani będą znani międzynarodowi terroryści i kryminaliści, do drugiej „liczący się kryminaliści i podejrzani o terroryzm”, a do trzeciej kryminaliści, o których wiadomo, że mają kontakty zagraniczne oraz osoby objęte dochodzeniem w sprawach terrorystycznych. Amerykanie spodziewają się rychłego zakończenia rokowań i uruchomienia pilotażowego programu wymiany danych już w połowie bieżącego roku.
REKLAMA