X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Uwaga! Leki przeciwbólowe mogą uszkodzić słuch

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 11:28
Jak podaje American Journal of Medicine, nadużywanie leków przeciwbólowych prowadzi, zwłaszcza u młodszych mężczyzn, do utraty słuchu.
Audio

Naukowcy stwierdzili, że u mężczyzn poniżej 50. roku życia, którzy regularnie zażywają paracetamol częściej niż dwa razy w tygodniu, podwaja się ryzyko utraty słuchu, w porównaniu do panów nieprzyjmujących go regularnie.

Zespół z działu badawczego Brigham and Women's Hospital i Harvardzkiej Szkoły Medycznej, odkrył, że u mężczyzn regularnie zażywających przynajmniej 2 razy w tygodniu ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) ryzyko utraty/pogorszenia słuchu rośnie aż o 2/3. W przypadku zażywania aspiryny dwa razy w tygodniu ryzyko zwiększało się o 1/3.

Amerykanie tłumaczą, że ich doniesienia nie powinny prowadzić do odrzucenia czy napiętnowania leków przeciwbólowych. Bezwzględne ryzyko utraty słuchu w populacji wynosi bowiem 1% rocznie. Osoby przyjmujące leki przeciwbólowe wykraczają po prostu poza ten procent.

Zagrożenie rośnie wraz z czasem zażywania

Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że ludzie zażywają środki przeciwbólowe latami, to po 10 latach ryzyko w populacji generalnej może wynieść 10%, a w przypadku pacjentów korzystających z farmaceutyków będzie ono odpowiednio wyższe.

Autorzy omawianego badania wykorzystali dane 27 tys. mężczyzn. W ramach studium panowie, którzy w momencie jego rozpoczęciu mieli od 40 do 74 lat, co 24 miesiące przez 18 lat określali swoje zużycie leków przeciwbólowych.

W tym okresie u 3488 panów zdiagnozowano ubytek słuchu. W całej grupie ryzyko utarty słuchu było o 12% wyższe u mężczyzn zażywających aspirynę co najmniej 2 razy w tygodniu (w porównaniu do panów czyniących to rzadziej). Dla badanych łykających NLPZ lub paracetamol rosło ono o 21%. Naukowcy nie mieli jednak dostępu do informacji dotyczących dawek, powodu stosowania medykamentów ani narażenia w ciągu życia na kontakt z głośnymi dźwiękami.

W grupie mężczyzn poniżej 50. roku życia ryzyko utraty słuchu przy regularnym stosowaniu 2 razy na tydzień aspiryny, NLPZ i paracetamolu wzrastało, odpowiednio, o 33, 61 i 99 procent. Dla leków przeciwzapalnych zagrożenie rosło wraz z czasem zażywania.

pr,  kopalniawiedzy.pl

Zobacz więcej na temat: medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za głośno w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2008 14:57
20 procent dzieci ze szkół podstawowych ma zaburzenia słuchu a 30 procent ma tzw. szumy uszne. Większe zaburzenia mają dzieci ze starszych klas. Powodem jest hałas w szkołach ponad dopuszczalne normy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki z koralowców

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 09:56
Nowa metoda walki z bólem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homeopatia nie działa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 12:55
Przeprowadzono eksperyment, który pokazał, że leki homeopatyczne w żaden sposób nie wpływają na organizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki na pilota

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 09:48
Bez zastrzyków i łykania tabletek. Nowy sposób podawania leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczne skutki nadużywania leków. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 15:17
Krwawienia z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby - to jedne z najczęstszych skutków ubocznych spowodowanych przyjmowaniem leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Daily Telegraph": która płeć ma więcej wolnego czasu?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 11:01
Jak podkreślono w raporcie, "rządy i firmy powinny robić więcej, by zniwelować nierówność płci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-recepty już niedługo w aptekach i gabinetach?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 06:57
Rządowe Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozstrzyga konkurs na opracowanie programu e-recept: informatycznego systemu, w którym znajdą się dane o wszystkich przepisanych pacjentowi lekach, informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy samoleczenie jest źródłem zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 11:16
Brytyjskie badania potwierdzają, że samoleczenie daje znaczące korzyści służbie zdrowia bo o 40% spada liczba wizyt u lekarzy.
rozwiń zwiń