Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Poznaniu

Pozostałości olbrzymiego kościoła, którego wieża kilkaset lat temu górowała nad Poznaniem, a także około 3 tys. zabytków - głównie monet, odkryli archeolodzy w trakcie wykopalisk na pl. Kolegiackim w Poznaniu. Prace archeologiczne rozpoczęto rok temu.

2017-05-05, 15:54

Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Poznaniu
Kościół Świętego Stanisława na Starym Mieście w Poznaniu. Foto: Roman Babakin/Shutterstock.com

- Kościół kolegiacki w Poznaniu narodził się wraz z budową miasta i funkcjonował do końca wieku XVIII, kiedy uległ zniszczeniu. Dla poznaniaków był najważniejszym obiektem sakralnym - podkreśla jeden z kierowników wykopalisk w ramach projektu Kolegiata, archeolog Artur Dębski. Kościół był wyjątkowy ze względu na swoje pokaźne wymiary - mierzył ok. 70 m długości i 38 szerokości. Według szacunków badawczy jego wieża mogła liczyć od 80 do 115 m wysokości.

 - Przymierzając budowlę do tego, co mamy w tej chwili w Poznaniu, to byłaby chyba trzecia konstrukcja pod względem wysokości, która do dziś górowałaby nad miastem - przekonuje współkierujący badaniami i projektem archeolog Andrzej Sikorski.

Jak dodał, w ciągu zeszłego roku odkryto dobrze zachowane fragmenty murów, zachowane krypty i szereg drobnych zabytków pogubionych przez mieszkańców Poznania. Wśród nich są fragmenty fajek (również importowanych z terenu Holandii), szpilki, okucia, krzyżyki, pieczęcie handlowe czy elementy uzbrojenia (np. kulki ołowiane). Wśród tysięcy przedmiotów odkrywanych przez archeologów dominują monety. W ocenie Andrzeja Sikorskiego najstarsze z nich pochodzą najprawdopodobniej z XIV w., a najmłodsze - z XIX w.

- Skala tego odkrycia - w zakresie tych drobnych znalezisk - przerasta to wszystko, co znamy z innych obiektów tego rodzaju z terenu Polski - przekonuje Dębski.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej