Krakowskie szopkarstwo na liście UNESCO. "To część tożsamości ludzi"
Krakowskie szopkarstwo trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. - Na liście UNESCO nie znalazły się szopki same w sobie, które są pięknym owocem twórczości szopkarzy, ale właśnie ta twórczość, czyli szopkarstwo krakowskie – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szoka z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
2018-12-26, 15:02
Posłuchaj
Decyzję w sprawie wpisania na listę podjęli podczas obrad na Mauritiusie członkowie komitetu UNESCO. Szopki krakowskie wykonuje profesjonalnie około 40 twórców. Każdy z nich ma swoją własną technikę. Do rekordzistów należy 79-letni Maciej Moszew, który od 58 lat uczestniczy w konkursie szopek krakowskich i aż 34 razy zdobywał w nim najwyższe laury. Słynna w Krakowie jest także rodzina Malików, która trudni się budową szopek od kilku pokoleń.
- Lista reprezentatywna oparta jest o konwencję UNESCO z 2003 roku. Zwraca ona uwagę przede wszystkim na człowieka i przekaz międzypokoleniowy. Krakowska tradycja szopkarstwa ma udokumentowany bardzo długi przekaz międzypokoleniowy, co najmniej od XIX wieku. Mamy takie rodziny, w których już właściwie piąte pokolenie robi szopki. To jest bardzo ważne, że to jest część tożsamości tych ludzi – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Szoka.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Piotr Wąż.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos
-----------------------
Data emisji: 26.12.2018
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA
REKLAMA